Kök Hücre Tedavileri: Potansiyel ve Riskler - Sağlık List

Kök Hücre Tedavileri: Potansiyel ve Riskler

Kök hücre tedavileri sayesinde vücuttaki hasar görmüş olan dokuların onarılması sağlanır. Bu dokuların sağlanabilmesi için sağlıklı kaynaklardan kök hücrelerin alınması ve hastalık bulunan organlara enjekte edilmesi sağlanır.

Kök Hücre Tedavileri Nedir?

Kök hücre tedavileri hastalık bulunan veya hasar görmüş olan dokuların yenilenmesini sağlar. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için sağlıklı dokulardan alınan kök hücrelerinin hasar görmüş olan dokulara enjekte edilmesi sağlanır.

Sağlıklı kök hücrelerin enjekte edilmesi sayesinde hasarlı dokuların yeni dokular oluşturması sağlanabilir. Hasarlı dokuların yeni dokular oluşturulması ile dokuların yenilenmesi mümkün olacaktır. Kök hücre tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için sağlıklı bireylerden kök hücrelerin alınması işlemi gerçekleştirilir. Alınan bu kök hücreler sayesinde kalp hastalıklarının kemik iliği yetmezliğinin ve beyin hasarı gibi problemlerin kök hücre yöntemleri ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Kök hücrelerin uygulanacağı alana bağlı olarak kök hücre tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Kök Hücre Tedavisinin Kullanıldığı Hastalıklar

Kök hücre tedavileri birçok hastalığın tedavi edilebilmesinde tercih edilebilir. Kök hücre kullanılarak tedavi edilebilecek hastalıklar şu şekilde açıklanabilir:

  • Kök hücreler kullanılarak kalp dokusunun onarılabilmesi mümkündür
  • Diyabet hastalarının kök hücre tedavisi sayesinde pankreaslarında bulunan Beta hücrelerinin oluşması sağlanır
  • Kök hücreleri tedavisinin en fazla ihtiyaç duyduğu hastalık kemik iliği yetmezliğidir. Sağlıklı kişilerden alınan kök hücreler sayesinde kemik iliğindeki hasarlı hücrelerin yenilenmesi sağlanır
  • Hasarlı kas dokularının tedavi edilebilmesi ve yeni kas hücrelerinin oluşabilmesi için de kök hücre tedavisi kullanılabilir
  • Spor kaynaklı yaralanmalar veya kırıklarda da kök hücre tedavisinden faydalanabilmek mümkündür
  • Kök hücre tedavisinin kemiklerde meydana gelen kireçlenme probleminin de önüne geçtiği bilinir

Cilt İçin Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavileri kök hücrelerin uygulanacağı alana bağlı olarak farklılık gösterir. Kök hücrenin naklinin gerçekleştirildiği alanlar arasında cilt de bulunur. Kök hücre naklinin cilde uygulanması sayesinde yaşlanma belirtilerinin minimuma indirilmesi amaçlanır. Kök hücrelerin dokuların yenilenmesine sebep olduğu bilindiğinden kullanılan kök hücreler sayesinde cildin yenilenmesi de mümkün olacaktır.

Ciltte bulunan hasarlı dokuların üzerine kök hücrelerin uygulanması sayesinde hasarlı dokularda meydana gelen kesik ve yaralanmaların da tedavi edilebilmesi mümkündür. Alanında deneyimli olan kişiler tarafından gerçekleştirilen kök hücre tedavisi sayesinde hem hücrelerin yenilenebilmesi hem de hasarlı dokuların kendini onarabilmesi mümkün olacaktır

Saç İçin Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisinin kullanılabildiği alanlardan birisi de saçlardır. Saçlarda meydana gelen dökülme ve seyrekleşme problemlerinin önüne geçilebilmesi için kök hücre tedavisi uygulanabilir. Saçlara kök hücre tedavisinin uygulanması sayesinde saçların daha hızlı şekilde uzaması ve büyümesi sağlanabilir. Ayrıca saçlara uygulanan kök hücre tedavisi sonucunda saçların daha sağlıklı ve genç görünebilmesi de mümkün olacaktır. Saçlarda kök hücre tedavisinin uygulanabileceği gibi tırnaklarda da kök hücre tedavisinin uygulanabilmesi mümkündür. Tırnaklarda uygulanan kök hücre tedavisinin ardından tırnakların daha sağlam olması ve tırnak kırılmalarının önüne geçilebilmesi mümkün olacaktır.

Kök Hücre Tedavisinin Süreci

Kök hücre tedavileri var olan hastalığın türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca tedavi yönteminin ve hastanın durumunun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak da kök hücre tedavisinin sürecinde değişiklikler meydana gelir. Kök hücre tedavisi uygulanacak alana bağlı olarak tek seansta gerçekleştirilebileceği gibi birkaç seansı da gerçekleştirilebilecek bir işlemdir.

Hastaların kendi vücutlarından alınan kök hücrelerin yine kendi vücutlarını enjekte edilmesi işlemi tek seansta gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Tek seansta gerçekleştirilen bu işlem bir ya da 2 saat içerisinde tamamlanabilir. Kök hücre tedavisi hastanın kendi kemik iliğinden kök hücre alınmaması durumunda daha uzun seanslara veya haftalara yayılabilir. Hastalığın türüne ve hastanın durumuna bağlı olarak kök hücre tedavisi doğru bir tedavi yöntemi olabileceği gibi tamamen iyileşme süreci için yeterli olmayabilir.

Oy Ver

Yorum yapın