Tek Öğün Diyeti (Omad Diyeti) ile Zayıflayanların Yorumları - Sağlık List

Tek Öğün Diyeti (Omad Diyeti) ile Zayıflayanların Yorumları

Tek öğün diyeti yapan kişiler tarafından sıklıkla önerilen bir diyet türüdür. Omad diyeti olarak da adlandırılan bu diyet gün içerisinde sadece bir öğün ile beslenmenin uygulandığı bir diyet türüdür. Bu diyeti uygulayan kişiler 24 saat içerisinde sadece bir saatte tek öğünle beslenirler ve bu sayede bir nevi aralıksız oruç yaparlar.

Omad Nedir?

Tek öğün diyeti Omad olarak adlandırılır ve bu kelimenin açılımı ise one meal a day olarak belirlenmiştir. Bu diyetinin temel amacı 24 saat içerisinde sadece bir saat içerisinde beslenilmesidir. 24 saatin 23 saatinde herhangi bir yiyecek tüketmeyen kişiler bu bir saatlik zaman dilimi içerisinde tek öğün ile beslenirler. Tek öğün ile beslenilmesi durumunda kişiler diğer 23 saatte herhangi bir yiyecek tüketmezler ve aç kalırlar. Vücudun aç kalmasını sağlayarak ve kalori kısıtlaması yapılarak kısa süre içerisinde hızlı şekilde kilo vermek amaçlanır. Diyetin doğru şekilde uygulanması durumunda yağ yakımı hızlanacak ve bu sayede istikrarlı şekilde kilo verebilme imkanı sağlanacaktır.

Omad Nasıl Uygulanır?

Tek öğün diyeti uygulanırken bazı noktaları dikkat edilmesi gerekir. Bu diyeti uygulamak için öncelikle kişilerin herhangi bir hastalığı olmaması gerekmektedir. Şeker veya tansiyon hastalarının doktor kontrolü olmadan bu diyeti kesinlikle uygulamamaları önerilmektedir. Bu diyet sayesinde kısa süre içerisinde kilo vermek için kişilerin öğle saatlerinde beslenmeleri önerilir.

Gün içerisinde tek bir saatlik zaman diliminde beslenen kişiler bu saat içerisinde istediklerini yiyebilirler. İstediklerini yiyebilecekleri bu zaman dilimi içerisinde yağlı yiyecekleri çok fazla tüketmeleri durumunda daha az kilo verildiğinin unutulmaması gerekir. Öğle saatlerinde tek bir öğün yapmayı planlayan kişilerin uyandıklarında kahvaltı yapmamaları gerekir. Bu diyeti uygulayacak olan kişiler uyandıklarında su veya yeşil çay tüketebilirler. Sıvıların tüketilmesi gün içerisinde serbest iken bir saatlik zaman dilimi haricinde herhangi bir katı yiyeceğin tüketilmesi yasaktır.

Porsiyon Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Tek öğün diyeti yapan kişiler yapmış oldukları yorumlar içerisinde porsiyon kontrollerini doğru yaptıklarında daha fazla kilo verdiklerini belirtmişlerdir. Sadece bir saatlik bir zaman dilimi içerisinde beslenen bu kişiler bu zaman dilimi içerisinde porsiyonlarını doğru şekilde ayarladıkları takdirde daha sağlıklı şekilde kilo verebilme şansına sahip olurlar. Öncelikle diyette protein ve lifli gıdaların tüketilmesine önem gösterilmelidir. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve vitaminleri içeren yiyecekleri tüketmeniz durumunda da hem daha enerjik hissedebilirsiniz hem de daha sağlıklı şekilde kilo verme süreci içerisine girebilirsiniz. Tüketilecek yiyeceklerde porsiyon kontrolünü dikkat edilmeli ve yemek yerken aşırıya kaçılmaması gerekir.

Su Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Omad diyet sayesinde kilo veren kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu diyeti uygulayarak kilo veren kişilerin yorumlarını okuyan ve diyet uygulamak isteyen kişiler tarafından su tüketiminin nasıl olması gerektiği konusunda pek çok soru yöneltilmektedir. Gün içerisinde tek bir öğün ile beslenen kişiler herhangi bir su veya sıvı tüketiminde kısıtlamaya ihtiyaç duymazlar.

Hatta gün içerisinde 9-10 bardak su içilmesi durumunda vücutta bulunan ödemlerin daha kolay şekilde atılabilmesi bu sayede de kilo verme sürecinin hızlanabilmesi sağlanır. Günün 23 saatlik diliminde herhangi bir yiyecek tüketmeyen kişiler su kaybı ile karşılaşırlar ve bu su kaybının dengelenebilmesi için gün içerisinde düzenli olarak su tüketmeleri gerekir. Tüketilen su sayesinde hem vücudun su kaybı engellenir hem de tüketilen sular sayesinde daha tok hissedebilmek mümkündür. Gün içerisinde 9-10 bardak su tükettiğiniz takdirde açlık hissetmeyecek ve bu sayede diyete daha kolay şekilde uyum sağlayacaksınız.

Fiyatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tek öğün diyeti uygulayan kişiler vermiş oldukları ipuçları sayesinde diyet sürecinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlarlar. Bu diyeti uygulayan kişiler tarafından verilen ipuçları arasında ilk sırada düzenli şekilde su tüketilmesi gelmektedir. Düzenli su tüketimine ek olarak besin çeşitliliğine dikkat edilmesi ve farklı besin grupları içerisinde yer alan yiyeceklerin tüketilmesi de önerilmektedir. Bu diyeti uygulayan kişiler yapmış oldukları kalori kısıtlaması sayesinde kısa süre içerisinde kilo verdiklerini ve daha sağlıklı olduklarını belirtmektedirler.

Tek Öğün Diyeti Yorumları

  • “Kilo vermek için tek öğün diyetini denedim ve sonuçlar gerçekten etkileyiciydi. 3 ayda 10 kilo kaybettim. Ancak, bu diyeti uygularken kendime daha fazla özen göstermem gerektiğini fark ettim.”
  • “Tek öğün diyeti, kilo kaybına yardımcı olabilir, ancak başlangıçta zorlayıcı olabilir. Vücut bu yeni düzene alıştıkça, daha fazla enerji ve denge hissettim.”
  • “Kilo verme hedefim için tek öğün diyetini denedim. İlk başta zor olsa da, zamanla alıştım. Ancak bu diyetin herkes için uygun olmadığını unutmamız önemli.”
  • “Tek öğün diyeti sayesinde kilo verdim, ancak enerji seviyelerim dalgalıydı. Düzenli egzersiz bu süreci daha etkili hale getirdi.”
  • “Tek öğün diyeti, sabahları enerji eksikliği yaşamama neden oldu ve iş performansımı etkiledi. Ayrıca öğünümde yeterince beslenemediğimi fark ettim. Farklı bir yaklaşım denemek zorunda kaldım.”
4.4/5 - Oy verildi.

Yorum yapın