Kombucha Çayı Faydaları

Kombucha çayı fermente bir çay türüdür. İnsanlar binlerce yıldır bu çayı tüketmektedir. Diğer çay türlerinin birçok faydasını içinde barındırdığı gibi bu çay aynı zamanda probiyotik açıdan da zengin bir üründür.

Kombucha çayı ayrıca içeriğinde antioksidanlar barındırır. Buna ek olarak zararlı bakterilerin yok edilmesinde etkilidir ve bazı hastalıklarla savaşmaya yardım eder.

İşte en bilinen kombucha çayı faydaları;

Potansiyel Bir Probiyotik Kaynağıdır

Kombucha’nın Çin veya Japonya’da ilk defa kullanılan bir çay olduğu biliniyor. Siyah veya yeşil çaya bazı bakteri ve mayaların eklenmesi ile kullanılır. Ardından 7-10 gün kadar fermante olması beklenir. Ardından içinde yer alan probiyotikler bağırsaklarda sağlıklı bakterilerin gelişmesini sağlar.  Bu sayede kabızlık problemlerini de ortadan kaldırır.

Antioksidan İçerir

Kombucha çayı içeriğinde çok sayıda antioksidan barındırmaktadır. Bu yapılar vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak hücrelerin zarar görmesine yol açar. Yeşil çayla birlikte tüketirseniz karaciğerde antioksidan etkisi artar. Bu sayede karaciğerde toksik maddelerin etkisinde azalma gözlenir.

Daha Kolay Kilo Vermenizi Sağlar

Diyet uyguluyorsanız ve hızlı kilo vermenizi sağlayacak bazı formüller düşünüyorsanız Kombucha çayı tam da aradığınız üründür.   Çok etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlayan bir çay olmasa da Kombucha yeşil çay olarak tüketilirse metabolizmayı hızlandırabilir.

Vücuttaki Kronik İnflamasyonu Azaltmada Etkilidir

Vücudunuzda görülen kronik enflamasyon diyabet, kalp hastalıkları, kronik KOAH, alerji gibi birçok solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Kombucha çayı vücuttaki iltihapları azaltma etkisi olan polifenol antioksidanları içerir.

Kansere Karşı Etkili Bir Çaydır

Yapılan bazı araştırmalar Kombucha çayının bazı kanser türlerini önleyici etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.  Bu çay serbest radikaller ile vücuttaki kanserli yapıların büyümesine yol açan maddelerin kolayca insanların bedeninden atılmasına destek olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücutta sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi birbirini tamamlayan iki yapıdır.  Kombucha çayı bağırsak açısından çok faydalı bir çaydır. Bu çayın etkisi ile bağırsakların astarları vücudu koruyucu etkisi olan antikorlar oluşturur. Bağırsaklar bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü barındırır. Bu nedenle dolaylı yoldan bu çay bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Depresyon Tedavisinde Kullanılabilir

Kişiye göre depresyon belirtileri ve etkileri farklı olur. Genel olarak depresyonda olan bireylerde üzüntü ve umutsuzluk hissi vardır.  Aynı zamanda uyku problemleri, odaklanma sorunları ve düşük enerji de depresyon yaşayan kişilerde görülebilir. Kombucha çayı faydaları arasında serotonin gibi kişinin iyi hissetmesini sağlayacak hormonların üretimine yardımcı olmak da bulunur. Bu nedenle depresyon problemi olan kişilerde rahatlama da sağlar.

3.9/5 - Oy verildi.

Yorum yapın