Melisa Çayının Faydaları Nelerdir - Sağlık List

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Melisa çayının faydaları nelerdir konusu son dönemde bitkisel çayların yaygınlaşmasıyla oldukça gündeme oturan bir konudur. Melisa çayı bitkisel çaylar arasında faydaları en çok olan bitkisel çaydır. Yaşam kalitesini oldukça üst seviyelere taşıyan bu çayın kokusu da lezzeti de eşsizdir. Özellikle kokusu ile nam salmış olan melisa çayının bilinen en temel özelliği sakinleştirici özelliğidir.

Melisa çayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de antiseptik özelliğe sahip olmasıdır. Antiseptik özellik ağız içi ve dudak yaraları için oldukça önemli bir özelliktir. Özellikle kış aylarında pek çok insan sabah uyandığında uçuklar ile beraber uyanır. Dudak üzerinde çıkan uçuklar kişilerin yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir. Özellikle konuşma ve yemek yeme esnasında dudak uçukları oldukça sorun yaratmaktadır. Melisa çayı sahip olduğu antiseptik etkisiyle uçukları kolayca yok etmektedir.

Melisa Çayı Ne İşe Yarar

Melisa çayının faydaları nelerdir konusunda en çok gündeme gelen antiseptik özellik cilt yaraları ve mantar oluşumu için de etkili bir çözümdür. Bu sebepten dolayı çocuklar tarafından da sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen melisa çayı yetişkinlik döneminde de yaraların geç iyileşmesi sebebiyle tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak melisa çayının günde 2 içimi geçmeyecek şekilde tüketilmesi son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Günümüzde özellikle yaz aylarında pek çok haşere bulunmaktadır. Özellikle sinek ısırığı ve arı ısırığı gibi durumlar yaz aylarında son derece sıkıntılı olmaktadır. Bu durumlar da genellikle kolonya sürmek gibi çözümler ortaya atılmaktadır. Ancak bu ısırıklar bazen iz olarak kalmaktadır. Bu ısırıkların iz olarak kalmaması adına melisa çayı tüketmek oldukça faydalı olmaktadır. Melisa çayı kaşıntıyı ve izleri hızla geçirmektedir.

Melisa Limon Çayının Faydaları

Melisa çayının faydaları nelerdir konusunda en temel özelliklerden bir tanesi sedatif özelliktir. Sedatif özellik vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu özellik sayesinde kişiler günlük yaşamında dinginleşme imkanını bulmaktadır. Aynı zamanda yoğun stres içinde çalışan kişiler açısından da son derece etkili bir çay olan melisa çayı bu stresi de kolaylıkla çözebilmektedir. Bu sebepten dolayı günde bir bardak melisa çayı içmek oldukça faydalıdır.

Melisa çayının aynı zamanda depresyon içinde olan kişiler açısından da oldukça etkilidir. Depresyon kısaca geçmişte yaşanan olaylara bağlı olarak gerginlik ve husursuzluk içinde olan kişilerin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Depresyon içinde olan kişiler genellikle uykusuzluk sorunu da yaşamaktadır. Aynı zamanda uykusuzluk depresyonu daha da fazla arttıran bir etkendir. Melisa çayı bu iki sorunu da beraber çözerek kişilerin rahatlamasında büyük bir fayda sağlamaktadır.

Melisa Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Sindirim sistemi açısından melisa çayı oldukça faydalı bir çaydır. Melisa çayı bağırsak hareketliliğini hızlandırarak sindirimi düzenlemektedir. Sindirim sistemi kişilerin fiziksel durumu açısından oldukça önemli bir etkendir. Sindirim sistemi düzensiz çalışan kişiler kolaylıkla kilo almaktadır. Kolay kilo alımının beslenme ile ilgili olmasının yanında kişiler az kalorili yemekler tüketiyor olsa dahi bu kalorileri sindiremedikleri için hızla kilo almaktadırlar.

Melisa çayının faydaları nelerdir konusunda bir başka başlık ise antioksidan özelliğe sahip olmasıdır. Antioksidan özellik kişilerin gün içinde vücutlarında fazla olarak barındırdığı ödemlerin atılmasına yaramaktadır. İnsan vücudu hafta boyunca yaşadığı stres ve tükettiği zararlı besinler sebebiyle belirli bir miktar ödem tutmaktadır. Bu ödem kimi zaman 3 kimi zaman 1 kilo gibi rakamlar ile vücuda yansımaktadır. Bu yansımanın önüne geçilmesi adına melisa çayı tüketimi önemlidir.

Melisa Çayının Faydaları Ne Zaman İçilir

Melisa çayının en temel faydalarından bir tanesi de ağrı kesici özelliğe sahip olmasıdır. Ağrı kesici özellik genellikle bitkisel çaylardan beklenmemektedir. Ancak melisa çayı bu özelliğe sahiptir. Baş ağrıları olduğu zaman sakinleştirici özelliği ile beraber ağrı kesici bir etki yaratmaktadır. Bu sebepten dolayı gün içinde yoğun olarak çalışan kişiler açısından oldukça önemlidir.

Melisa çayı tüketimi günde maksimum 2 bardak ile sınırlıdır. Bunun sebebi ağır bir bitkisel çay olmasıdır. Melisa çayı genellikle sindirimi kolaylaştırması sebebiyle yemeklerden önce veya sonra tüketilmesidir. Genellikle akşam yemeğinden sonra tüketilmesi tavsiye edilen melisa çayı özellikle ramazan aylarında iftar yemeklerinden sonra kişileri oldukça rahatlatan bir etkiye sahiptir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın