NRBC Düşüklüğü Nedir? NRBC Düşüklüğünün Nedenleri - Sağlık List

NRBC Düşüklüğü Nedir? NRBC Düşüklüğünün Nedenleri

NRBC düşüklüğü ve bu problemin ortadan nasıl kaldırılabileceği sıklıkla merak edilen konular arasındadır. NRBC vücutta olmaması gereken olgunlaşmamış kırmızı kan hücrelerine verilen addır. Olgunlaşmamış kırmızı kan hücrelerinin vücutta bulunması durumunda çeşitli kan hastalıklarının ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

NRBC Nedir?

NRBC yetişkin ve sağlıklı kişilerde bulunmaması gereken olgunlaşmamış çekirdekli kırmızı kan hücreleri olarak açıklanır. Kişilerin vücudunda NRBC ortaya çıkması durumda bireyde çeşitli kan hastalıklarının görüldüğü söylenmektedir. Bu kan hastalıkları arasında lösemiyi ilk sırada yer alırken dokuların oksijensiz kalması sonucunda ortaya çıkabilen hastalıklar da göz ardı edilmemelidir.

NRBC değeri doktorlar tarafından gerçekleştirilen kan tahlilleri sonucunda tespit edilebilir. Bu değerin yüksek olması durumunda kişilerde çeşitli hastalıkların ortaya çıkabileceği bilinmektedir. Elde edilen değerin yüksek olması kadar NRBC düşüklüğü de tehlikelidir.

NRBC Normal Değeri

NRBC düşüklüğü doktorlar tarafından gerçekleştirilen kan tahlilleri sonucunda tespit edilebilir. Bu değerin düşük olması durumunda bebeklerde ve yetişkinlerde çeşitli hastalıkların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Gerçekleştirilen teste olması gereken değer 0NRBC/ 100 WBC arasında olmalıdır.

Normal değerini üzerinde bir NRBC değeri görülmesi durumunda kişinin kanında NRBC yüksekliği olduğu kabul edilmektedir. Normal değerin üstünde çıkan NRBC değeri kişilerin vücudunda çeşitli hastalıkların meydana gelebileceğinin işaretini vermektedir. NRBC değerinin yüksek olması durumunda kişilerde kemik iliği bozukluğu lösemi anemi ve kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Doktorlar tarafından gerçekleştirilen testin ardından değeri yüksek olan kişilerin gerekli tedavi süreci içerisine alınması ve hangi hastalığın bu değerin yüksek çıkmasına neden olduğunu tespit edilmesi gerekir.

NRBC Düşüklüğü Nedir?

NRBC düşüklüğü yapılan testlerde 0.01-0.10 aralarında bir değerin görülmesine verilen addır. Doktorlar tarafından gerçekleştirilen kan testinde bu değer aralığında bir NRBC seviyesi olması durumunda kişilerin NRBC düşüklüğünden mustarip olduğu söylenebilir. NRBC düşüklüğünün nedenleri arasında genellikle kişilerde kan hastalıkları bulunması veya kanda bulunan enfeksiyonlar gösterilebilir. NRBC düşüklüğüne neden olan diğer etmenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Anemi
 • Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar
 • Stres
 • Kişilerin yüksek rakımlı yerlerde yaşaması
 • Tüberküloz veya lösemi
 • Sağlıksız beslenme
 • Kemoterapinin yan etkileri

NRBC düşüklüğünün ortaya çıkmasının pek çok nedeni bulunabilir. Bu değerin neden düşük olduğunun tespit edilebilmesi için doktorlar tarafından ileri tetkiklerin yapılması sağlanabilir. Bu değerin düşük olmaması sonucunda kişilerde ciddi rahatsızlıkları meydana gelebileceği de unutulmamanız. NRBC değerinin düşük olması sonucunda kişilerde böbrek hastalıkları ve kalp yetmezliği görülebilir. Ayrıca kanser türlerinin vücutta görülmesi veya karaciğer rahatsızlığının ortaya çıkması da bu değerin düşük olması sonucunda rastlanabilen rahatsızlıklar arasında yer alır.

NRBC Düşüklüğünün Tedavisi

NRBC düşüklüğü veya yüksekliği farklı şekillerde tedavi edilebilir. Tedavi sürecine geçilmesinden önce kişinin değerlerinde meydana gelen düşüklüğün ve yüksekliğin neden meydana geldiğini tespit edilmesi gerekir. Vücutta meydana gelen değer düşüklüğünün kansızlık sonucunda ortaya çıkmasına tespit edilmesi durumunda doktor tarafından kan ilaçlarının kullanılması önerilebilir.

NRBC değerinin düşük çıkmasının nedenleri arasında kanser gösteriliyor ise doktorlar tarafından gerekli ilaçların kullanılması önerilir. Gerekli ilaçların kullanılmasına ek olarak doktorlar tarafından ışın tedavisi veya kemoterapi tedavisinin yapılması da önerilebilir.

NRBC değerinde meydana gelen düşüklük normal seviyeye ulaşabilsin diye doktorlar tarafından önerilebilecek bazı yöntemlerde bulunmaktadır. NRBC değerini normal seviyeye ulaşabilmesi için doktorlar tarafından önerilen durumlar şu şekilde açıklanabilir:

 • NRBC değerinin düşük veya yüksek çıkmasının temel nedeni kişilerin sağlıksız beslenmesidir. Kişilerin sağlıklı beslenebilmesi için doktorlar tarafından bazı diyetlerin uygulanması sayesinde istenilen değere ulaşılması sağlanabilir
 • NRBC değerinin düşüklüğünün ortadan kaldırılabilmesi ve değerin normal seviyeye ulaşabilmesi için kişilerin düzenli olarak yürüyüş yapması önerilebilir. Hastaların sağlıklı beslenmesi ve düzenli olarak egzersiz yapması sayesinde NRBC değeri normal aralığa ulaşabilir
 • NRBC değerinin normal seviyeye ulaşabilmesi için doktorlar tarafından önerilen yöntemler arasında kişilerin sigara ve alkolden uzak durması da gösterilebilir
Oy Ver

Yorum yapın