Türk Çayının Faydaları - Sağlık List

Türk Çayının Faydaları

Türk çayının faydaları lezzeti ile her zaman kendisine yer bulan bu özel çayın vücuda gösterdiği katkıları içeriyor. Kahvaltı sofralarından toplantı masalarına sohbet anlarından dinlenme vakitlerine kadar her zaman kendisine yer bulabilen Türk çayı sağlığınızı da desteklemeye yardımcı oluyor.

Türk Çayı Nedir?

Türk çayı ifadesi aslında siyah çayın karşılığıdır. Bu yüzden Türkiye dışında “Türk çayı” gibi bir kavram kullanılmaz, genel olarak “siyah çay” ifadesi kullanılır. Siyah çay olarak nitelendirilmesinin nedeni ise çayın demleme öncesinde siyah renkte olmasıdır. İçeriğinde çaydan başka bir şey bulunmayan bu çay yeşil haldeki çayların toplanıp sonrasında kurutulmaya bırakılması ile oluşmaktadır. Türk çayı için genelde Karadeniz’de yetiştirilen çay yapraklarından oluşan çaylar kast edilmektedir. Bu çay, sadece lezzet açısından değil aynı zamanda sunduğu yararlarla da tercih edilen bir çaydır.

Kalp Sağlığını Destekleyebilir

Türk çayının faydaları arasında güçlü bir antioksidan olmasından dolayı vücut açısından pek çok yararı görülür. Bu çay içinde bulunan flavonoid ismi verilen antioksidan grubu düzenli olarak alındığında yüksek tansiyonun kontrol edilmesi, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin azaltılmasında etki gösterebilir. Bu alanda yapılan çalışmalar düzenli olarak siyah – Türk çayı içmenin kan şekeri seviyesini yüzde 20’ye varan seviyede azalttığını gösterir. Bir başka çalışma kapsamında ise kalp hastalığının gelişme riskinde yüzde 10’a varan oranda yine azaltma gösterdiği saptanmıştır. Bu bakımdan çay kan basıncını düşürmekte de etkilidir. Böylece kalp ve damar sağlığının korunması için olumlu etkiler gösterir.

Bağırsak Sağlığını İyileştirir

Türk çayının yararları arasında bağırsak sistemine sunduğu katkılar da öne çıkıyor. Çay içinde bulunan polifenoller bağırsak faunasında iyi bakterilerin büyümesini teşvik eder. Ayrıca Salmonella gibi vücut açısından çok zararlı olacak kötü bakterilerin büyümesini de engelleyebilir. Sağlıklı bağırsak dengesinin korunmasına yardımcı olarak bu bölgedeki sorunların giderilmesinde etkili olabilir. Sindirim sistemi üzerinde de etki göstererek sindirim sorunlarına yol açabilen bağırsak bakterilerinin azaltılmasında yardımcı olabilir.

İnme Riskini Azaltmada Etkili

Türk çayının faydaları arasında yapılan çalışmalara göre inme riskini azaltıcı etki de görülüyor. Günlük olarak dört ya da daha fazla fincan çay içenlerde 10 yıllık araştırma kapsamında çay içmeyenlere göre daha az inme riski oluştuğu görülmüştür. Bu araştırmaların doğrulanması için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç olsa da kalp ve sinir sağlığını korumaya yardımcı olmasından kaynaklı Türk çayında inme durumuna yönelik olumlu etkiler görüşmektedir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürmekte Etkili

Türk çayı vücudun insülin kullanımını arttırmayı destekleyen moleküller içerdiği için şeker katılmadan içildiğinde kan şekeri üzerinde olumlu etkiler gösterir. Yapılan araştırmalar Türk çayının insülin aktivitesini normalden 15 kat fazla arttırdığını göstermektedir. Bu da diyabet gibi hastalıklara karşı etkili bir önlem almaya yardımcı olur.

Stres Gidermeye Karşı Yardımcı

Türk çayının faydaları arasında stres giderici özellikler de bulunur. Günlük yaşamda farklı nedenlere bağlı olarak görülecek stresin giderilmesinde düzenli olarak tüketildiğinde yardımcı olabilir. Ayrıca kafein açısından da önemli seviyede bileşene sahiptir. Bu yüzden uyanıklığı arttırmaya ve odaklanmayı daha iyi şekilde yapmaya da yardımcı olabilmektedir. Böylece çalışma veya iş anlarında da çay içilmesi odaklanma konusunda destek sağlayacaktır.

Türk Çayı Nasıl Hazırlanır?

Türk çayı demlemek için hazır olarak aldığınız çayı demlik yardımıyla demlemeniz gerekmektedir. Sallama olarak ifade edilen küçük poşetler içinde de Türk çayı bulunabilmektedir. Kaynamış olan suyun içine fincan sayısına göre siyah çaydan eklediğinizde 10-15 dakikalık demlenme süresi sonrasında çay hazır olacaktır. Çayın lezzeti kullandığınız markaya göre değişebilir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın