Retina Yırtılması Nedenleri ve Tedavisi

Retina, ışığı algılamakla görevli ve sinirlerden oluşan bir yapıdır. Ciddi bir göz problemi olan retina yırtılması, sağlıklı retinanın göz küresinden ayrılmasıyla meydana gelir.

İlk olarak retinada küçük yırtılmalar oluşur ve buna retina yırtılması adı verilir. Bu yırtıklar onarılmazsa hızla yayılabilir ve görüş kaybına yol açar. Sorun zamanında tedavi edilmezse retina, göz küresinin iç yüzeyinden ayrılır ve dekolman dediğimiz olay gerçekleşir.

Retina Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Retina yırtılmasının belirtilerini bilmek hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesi için önemlidir. Retina yırtılmasının belirtileri dekolman evresinde de aynıdır.

 • Ani görüş kaybı
 • Işık çarpması ve parlama
 • Göz önünde perde hissiyatı
 • Bulanık görüş
 • Uçuşan cisimler görmek

Bu belirtilerden en az iki tanesini taşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun. Yapılan muayene sonucunda retina yırtılması fark edilirse erken tedavi şansınız olur. Geciken retina yırtılmaları dekolmana dönüşerek göz kaybına yol açabilir.

Retina Yırtılması Nedenleri Nelerdir?

Yüksek dereceli miyop olan hastalarda retina yırtılması olayı daha çok görülür. Miyop hastalarında retina normalden daha ince olduğu için yırtık meydana gelme daha yüksek olasılıktır. Bir diğer risk grubu ise yaşlılar oluyor. Yaşlılarda göz sıvısı azaldığı için retinaları yırtılmaya daha meyillidir.

 • Yüksek dereceli miyop
 • Göz yaralanmaları
 • Geçmiş göz ameliyatları
 • Katarakt ameliyatı
 • Yaşa bağlı göz sıvısında azalma
 • Genetik göz hastalıkları

Retina yırtılması ve dekolman probleminin nedeni her hasta için belli değildir. Bazı zamanlarda genetik yatkınlık sebebiyle oluşması da mümkündür. Retina yırtılmasını önlemenin bir yolu yoktur fakat erken tanı ve tedavi önemlidir.

Retina Yırtılması Nasıl Teşhis Edilir?

Retina yırtılması şüphesiyle gittiğiniz sağlık kuruluşunda ilk olarak muayene yapılır. Muayenenin rahat bir şekilde yapılması için göz bebeğinizi büyütmeye yarayacak bir damla damlatılır. Ardından retina doktor tarafından incelenir. Bu muayene sırasında retina yırtılması kolaylıkla anlaşılabilir. Retinada meydana gelebilecek diğer hasarları tespit edebilmek için birçok gelişmiş cihazlar bulunuyor. Örneğin göz tomografisi göz retinası hakkında daha detaylı bilgi verir.

Retina Yırtılması Tedavi Yöntemleri

Retina yırtığının ilk belirtileri uçuşan cisimler ve parlamalardır. Retina yırtıklarının erken fark edilmesi ve retina dekolmanı gelişmeden tedavi edilmesi önemlidir. Bu nedenle ilk belirtiler ortaya çıktığında en kısa sürede retina muayenesi yapılmalıdır. Muayene sırasında retina yırtığı saptandığında ve retina dekolmanına neden olabileceği düşünüldüğünde lazer tedavisi ile kapatılır.

Retina yırtığı erken fark edilmezse ve tedavisi gecikirse dekolman denilen olay gerçekleşir. Bu olayda yırtık olan retina göz küresinden tamamen ayrılır ve bu ciddi bir göz problemidir. Göz küresinden ayrılan bir retina cerrahi müdahaleler sonucunda iyileştirilebilir. Dekolman oluşmadan problemi fark etmek önemlidir.

Lazer Tedavisi

Retina yırtılması için uygulanan en yaygın tedavi şekli lazer tedavisidir. Fakat her hasta bu tedavi için uygun olmayabilir. Bu tedavinin uygulanması için henüz retina dekolmanının gerçekleşmemiş olması gerekir. Lazer tedavisindeki amaç, yırtıkları yapıştırarak eski haline getirmektir. Bu sayede göz sıvısının yırtık altına geçmesi engellenmiş olur.

Pnömatik Retinopeksi

Dekolman oluşmaya başlamış retina yırtıklarında uygulanan bir tedavidir. Göz içine gaz kabarcığı gönderilir ve yırtıklarla teması sağlanır. Gaz sayesinde yırtık kısım örtülür ve yırtık altına sıvı geçişi engellenir. Pnömatik retinopeksi sonrasında göze lazer tedavisi uygulanması gerekir.  Fakat yırtığın durumuna göre bu tedavi yöntemi uygun olmayabilir.

Vitreoretinal Cerrahi

Bu cerrahi müdahalede göz arkasındaki sıvı alınır ve retinaya direkt olarak ulaşılır. Sıvının toplanmasının ardından retinaya lazer uygulanarak yırtıklar kapatılır. Yapışma sürecine destek olmak için tampon maddeler kullanılabilir. Bu maddeler yırtığın şiddetine göre belirlenir. Gazlar birkaç ay içerisinde kendiliğinden kaybolur. Silikon uygulanırsa da 3-6 ay arasında tekrar bir cerrahi işlemle silikon göz içerisinden alınır.

Oy Ver

Yorum yapın