Farklı Kültürlerde Sağlık ve Şifa Anlayışları - Sağlık List

Farklı Kültürlerde Sağlık ve Şifa Anlayışları

Sağlık ve şifa arayışları insanoğlunu yüzyıllardır farklı yolları denemeye itmiştir. Şifa arayışında olan kişilerin kültüründen de etkilenmesi sonucunda hastalıkları ile mücadele edebilmek için farklı şifa araçlarına sahip olduğu görülebilmektedir. Bir kültürde daha sağlıklı olabilmek için kahve tüketilmesi önerilirken bir diğer kültürde papatya çayı önerilebilir.

Sağlık ve Şifa: Finlandiyalıların Sağlık Arayışı

Sağlık ve şifa arayışları kültürlerin etkisinde de kalmıştır. Finlandiyalılar sağlıklı olduğunu düşündükleri için kahveyi gün içerisinde sık sık tüketirler. Sağlıklı olduğu için tüketildiği söylenen kahve Finlandiya halkının en çok tükettiği içecek olmayı başarmıştır. Finlandiyalıların kahve tüketmesinin nedeni olarak depresyon problemini şifa bulmak istemeleri gösterilebilir.

Tüketilen kahve sayesinde beynin serotonin hormonu salgılayabilmesi de mümkün olacağından Finlandiya halkının daha mutlu olduğu görülebilir. Ayrıca Finlandiya halkının daha fazla kahve tüketmesi dopamin hormonunun daha fazlası salgılanabilmesine de neden olmaktadır.

Almanların Şifa Anlayışı

Kültürlerin çeşitlilik göstermesi ile birlikte bu kültürlerde uygulanan sağlık uygulamaları da çeşitlilik gösterir. Bir ülkeye daha fazla kahve tüketerek sağlıklı olabileceğini düşünürken diğer ülke kahve tüketiminin zararlı olabileceğini düşünebilir. Özellikle kültürün etkisi sayesinde geçmiş dönemlerden gelen sağlık anlayışı yeni neslin de bu anlayışı devam ettirmesine neden olmaktadır.

Şifa arayan Almanların kullandığı ürün papatya çayıdır. Almanlar dakikliği ile bilinen topluluktur. Almanların dakik olabilmek için sürekli olarak stres altında çalıştığı söylenebilir. Sürekli olarak stres altında çalışan Alman halkının rahatlayabilmesi için papatya çayı tükettiği görülür. Gün içerisinde 2 fincan papatya çayı tüketilmesi sayesinde hem sinir probleminin önüne geçebilmek hem de vücutta meydana gelen şişkinliğin atılabilmesini sağlayabilmek mümkündür. Ayrıca papatya çayını tüketilmesi ile bu çayın ağrı kesici etkisinden faydalanabilmek de mümkün olacaktır.

Endonezya’nın Şifa Anlayışı

Sağlık ve şifa arayışları kültürün etkisiyle çeşitlilik gösterir. Endonezya halkı dünyanın en fazla zencefil tüketen ülkesi olarak açıklanmıştır. Halkın o kadar çok zencefil tüketmesi sadece bu ürünün yemeğe tat katması amaçlı değildir. Endonezyalılar zencefil kullanarak çay kahve ve ekmek üretimi gerçekleştirmiştir. Endonezya kültüründe zencefilin kalbi güçlendirdiği söylenir. Kültürde zencefile karşı böyle bir önemli faaliyetin bulunması Endonezya halkının zencefil tüketimini arttırmasını sağlamıştır.

Endonezyalıların zencefil tüketmesi ile hem kalbini güçlendirebilmesi hem de damar tıkanıklığının önüne geçilebilmesi mümkün olmuştur. Sağlık ve kültür ilişkisi ele alınan Endonezyalıların tüketmiş olduğu zencefil sayesinde kanda meydana gelen pıhtılaşmaların da önüne geçtiği görülmüştür. Gün içerisinde yarım yemek kaşığı kadar tüketilen zencefil sayesinde Endonezyalılar sağlığını koruduğuna inanmaktadır. Yapılan araştırmalar da Endonezyalıların haklı olduğunun ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Hindistanlıların Şifa Anlayışı

Sağlık ve şifa arayışları kişileri mutfaklarında bulunan ürünlere yöneltmiştir. Kültür mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlar ve yiyecekler kişilerin şifa aradığı ürünler arasında gösterilmeye başlanmıştır. Örneğin Hindistan’da en fazla tercih edilen baharat zerdeçaldır. Yemeklerde çok sık tüketilen zerdeçal Hint halkının en sevdiği baharat olarak açıklanmıştır. Hintliler zerdeçalı sadece yemeklerinde kullanmak yerine bu ürünün sağlamış olduğu şifadan faydalanabilmek istemektedir. Zerdeçal tüketilmesi sayesinde kan şekerinin seviyesinin düzenlenebilmesi ve kan şekeri yüksekliği durumunda ortaya çıkabilecek problemlerin minimuma indirilmesi amaçlanır. Kültürler içerisinde geniş bir yere sahip olan zerdeçalı günde yarım çay kaşığı kadar tüketen Hintlilerin kan şekerini düzenlemede başarılı olduğu görülmüştür.

Japonların Şifa Anlayışı

Sağlık ve şifa arayışları ile kişilerin kültüründe bulunduğu ürünlerden şifa elde edebilmesi mümkün olmuştur. Japonların şifa anlayışı olarak mantar gösterilebilir. Japonlar tarafından şifa kaynağı ve ilaç olarak gösterilen mantar ülkede en fazla tüketilen sebzelerden birisidir. Japonların tüketmiş oldukları mantar sayesinde kolesterol seviyesini dengede tutabildiği görülmüştür. Ayrıca mantarların tüketilmesi sayesinde daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilmek mümkün olacaktır. Bilim adamları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda mantar tüketen kişilerin daha sağlıklı karaciğerlere sahip olduğu gözlerin önüne serilmiştir.

Oy Ver

Yorum yapın