Sumak Çayının Faydaları

Sumak çayının faydaları genellikle mide üzerinedir. Bilindiği sumak Ortadoğu’da sıklıkla tüketilen bir baharattır. Baharatların en temel özelliği olan eşsiz lezzeti iştah açıcı bir unsurdur. Bunun yanında bilimsel olarak da acı ürünlerin birçoğunun sahip olduğu iştah açıcı özellik sumak için de geçerlidir. Genellikle çiğ köfte ve ana yemeklerde sıklıkla kullanıldığı gözlemlenen sumak oldukça lezzetli bir üründür.

Sumak çayının en temel faydası mide ile ilgilidir. Sumak içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte bağırsak hareketliliğini hızlandırarak kabız ve reflü gibi hastalıkların önüne geçmektedir. Bu hastalıklar mide şişkinliği yaparak kişinin hem gününün kötü geçmesine, hem de hazımsızlık yaşayarak kilolu gözükmesine sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı mide rahatsızlıkları konusunda sumak tüketimi oldukça önemlidir.

Kanser günümüzde en yaygın ve tedavisi en zor hastalıklardan bir tanesidir. Bu sebepten dolayı pek çok kanser hastası tedaviyi alternatif tıp üzerinde aramaktadır. Alternatif Tıp’ın kanser için en temel önerisi antioksidan ve C vitamini yönünden zengin olan özellikleriyle sumak çayıdır. Sumak çayı kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kanser hastalarının tedavisine destek sağlamaktadır.

Sumak Çayının Faydaları Nelerdir

Kalp sağlığı temel olarak damar sağlığı ile doğru orantılı olarak gözlemlenmektedir. Damar tıkanıklığı kalp hastalığını tetikleyen en temel unsurdur. Kolesterol hastalığı ise damarların durumu ile ilgil bir durumdur. Dolayısıyla kolesterolü yüksek kişiler de kalp hastası adaylarından bir tanesidir. Sumak çayı ise kolesterolü dengeleyerek kişilerin kalp hastalığına yakalanma ihtimallerini düşürmektedir. Bu sebepten dolayı ileri yaştaki kişiler ve özellikle genetik olarak kolesterol hastalığına sahip kişilerin sumak ve sumak çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çay olarak bulunamadığı takdirde sumağın yemeklerde tüketilmesi mümkündür.

Sumak çayı aynı zamanda dünya üzerinde son dönemlerde sıklıkla rastlanan tip 2 diyabet ve obezite hastalığına da son derece etkili bir çözüm yöntemidir. Bağırsakları düzenleyen ve sindirimi kolaylaştıran sumak çayı kişilerin yediklerini kolayca sindirmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile beraber vücutta biriken ödemlerin atılmasına yardımcı olan sumak çayı kişilerin olduğundan daha kilolu gözükmesinin önüne geçmekte ve hızla kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Sumak Nasıl İçilir

Sumak ülkemizde genellikle çiğköfte ve ana yemekler üzerinde görülse de son dönemlerde çay olarak da satıldığı gözlemlenmiştir. Sumak bitkisinden üretilmiş olan hazır çayların sumak çayının faydaları başlığı altında pek çok faydası bulunmaktadır ve tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Sumak çayı özellikle spor yapan kişiler açısından son derece önemli bir çaydır. Sumak çayının en temel faydalarından bir tanesi de kas ağrılarına iyi gelmesidir. Dolayısıyla spor yapan kişilerin spor öncesi veya sonrası bu çayı tükettiğinde kas ağrılarını daha hafif olarak hissettiği gözlemlenmiştir. Bunun yanında regl döneminde de sancıları azalttığı bilinen bu çayın tam bir ağrı kesici olduğu söylenebilmektedir.

Sumak Cayı

Sumak çayının faydaları ülkemizde çok yaygın olmadığı için bilinmemektedir ancak pek çok faydası mevcuttur. Kadınlar açısından adet dönemlerinde tam bir kurtarıcı görevi üstlenen sumak çayı adet gecikmelerini de engellemektedir. Bu sebepten dolayı kadınlar tarafından da sıklıkla tüketilen bir çay olduğu bilinmektedir.

Günümüzde kilo sorunları pek çok insanın ortak sorunudur. Bu sorunun çözümü de yine sumak bitkisindedir. Sumak bitkisi tam bir yağ düşmanıdır. Yağ yakıcı özelliği bulunan sumak pek çok sporcu tarafından da takviye olarak kullanılmaktadır. Obezitenin en temel unsuru kilodan önce yağdır. İnsan vücudu üzerindeki yağ oranı kas oranını geçtiği zaman obezilk ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçilmesi adına da spor yaparak yağ yakıcı besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tane Sumak Faydaları

Günümüzde kemik gelişimi açısından en sık tüketilen besin süttür. Süt kemik gelişimi alanında gerçekten de en temel besindir. Ancak süte ek olarak sumak da kemik gelişimi açısından oldukça etkili bir gıdadır. Özellikle kemik kaybı yaşayan kişiler ve gelişim aşamasındaki çocuklar tarafından sumak tüketimi sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Sumak çayının faydaları konusunda bir diğer özellik ise diüretik yapıda olmasıdır. Sumak çayı diüretik yapısı ile kişilerin idrar sıklığını arttırarak vücutta fazlalık bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu özellik sayesinde de kilo vermek kolaylaşarak daha sağlıklı bir yaşam sürülebilmektedir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın