Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Sağlıklı bir şekilde hareket edebilmek için tüm kemik yapılarımıza ihtiyaç duyarız. Eklemler hayatımızın her anında bize hareket etme kabiliyetimizi sağlar. Eklemlerde meydana gelebilecek bir sorun tüm günümüzü mahvedebilir ve hareket kabiliyetimizi kısıtlar.

Eklem yapısı hassastır ve herhangi bir darbede zedelenebilir. Bunun dışında vücudu etkisi altına alan enfeksiyonlar da eklemlerinizi hedef alabilir. Covid-19 virüsünün semptomu olarak da hissedilen eklem ağrılarına karşı tedbirli olunmalıdır. Eklem ağrıları genellikle şiddetlidir ve kişinin hareketini engeller. Bu yazımızda eklem ağrılarınızı nasıl dindireceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Besinler

Eklem ağrıları bağ dokularındaki iltihap sonucunda ortaya çıkabilir. Bu durumda bağ dokusundaki iltihabı yok etmeye yönelik beslenme düzeni oluşturmalısınız. Eklem ağrınız varsa raf ömrü uzun olan paketli hazır gıdalardan uzak durum. Sağlıklı ve doğal besinler tüketmeye özen gösterin. Tükettiğiniz besinlerden gerçek bir fayda görmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Zeytinyağı

Doğal zeytinyağı yemeklerde kullanıldığında eklem ağrılarına olumlu etkisi olur. Kullanılan zeytinyağının işlenmemiş ve doğal olması önemlidir. Zeytinyağı ayrıca Omega-3 yağ asitleri içerir. Araştırmalara göre Omega-3 yağ asitlerinin diz ve eklemlere olumlu faydası vardır. Bu nedenle yemeklerde zeytinyağı tüketmek diz ve eklem ağrılarını geçirme konusunda farda sağlar.

Kemik Suyu

Yapılan araştırmalar sonucunda kemik suyunun kemik sağlığına olan güçlü olumlu etkileri ispatlanmıştır. Kemik suyunun doğru pişirilmesi ve katkı maddesi içermemesi önemlidir. Kemik suyunda bulunan kondroitin gibi amino asitler eklemlerin sağlığında önemli rol oynar. En önemlisi kemik suyunda bulunan kalsiyum kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. Eklem ağrılarında kemik suyu tüketmek en etkili besin takviyelerinden birisidir.

Turuncu Sebzeler

Turuncu sebzeler yüksek düzeyde karotenoid içerir. Karotenoidler, iltihaplanma ve enfeksiyona karşı etkili maddelerdir. Karotenoidler bu iltihapları yok ederek eklem ağrılarına son verebilir. Bu nedenle turuncu renkli sebze yemenin eklem ağrılarına çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Covid-19 virüsüne bağlı olan eklem ağrılarını geçirmekle kalmaz, vücuttaki virüslerle de savaşır. Sebzelerden en iyi şekilde faydalanmak için haşlanmış olarak tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Balık (Omega-3)

Omega-3 içeriği açısından balık oldukça zengin bir besindir. Ayrıca içerdiği diğer besinlerle birlikte balık, eklem ve kalp damar sağlığına iyi gelir. Bağ dokularında iltihap oluşmasını engeller ve mevcut iltihap oluşumunu azaltır. Haftada en az 1 defa balık tüketmek kemik ve eklem sağlığınız önemlidir. Ağrılarınızı geçirebilir eklemlerinizin yapısını kuvvetlendirebilir.

Su

Bol su içmenin kilo verme ve sağlıklı yaşam üzerinde büyük etkisi vardır. Yeterli su tüketimini sağlayarak kemik, kıkırdak ve bağ dokusunu yenileyebilir, böylece eklem ağrılarına son verebilirsiniz. Ayrıca bol su içerek iltihabı önleyebilir, eklem ağrıları ve buna bağlı diğer hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Her gün yeterli miktarda su tüketmek vücudunuzun yenilenmesini, temizlenmesini ve toksinlerden arınmasını sağlar.

Nar

Nar, eklem ağrılarının tedavisinde de en etkili meyvelerden biri olarak sayılabilir. Nar besin açısından zengindir, yüksek derecede antioksidan etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kemik ve kıkırdak doku hasarını önleme etkisine de sahiptir. İster suyunu sıkarak tüketebileceğiniz nar, eklem ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olacak bileşenlere sahiptir.

Son olarak; Tüm bu yiyecekleri yiyerek eklem ağrılarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Ancak eklem ağrılarından tamamen kurtulmak için hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Fazla kilolardan kurtulmak, günde en az 2 litre su içmek ve egzersiz yapmak bu değişikliklere örnek olabilir. Kronik bir hastalığınız varsa diyetinize yeni bit besin eklemeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Oy Ver

Yorum yapın