Yoğurt Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız coğrafyayla bütünleşmiş, millet olarak asırlardır tükettiğimiz ve insan sağlığı için önemli bir besindir yoğurt. Anadolu’da yaşamış bir çok medeniyetin öykülerinde yer almış kimileri ise tanrının yemeği olarak adlandırmış. Gelişen teknolojiyle seri üretimi yapılan ve bolca çeşidini bulabildiğimiz yoğurt sağlığımız için vazgeçilmez bir besindir. Yoğurt kemik gelişimi ve sağlığı, kolesterol, sindirim sistemi düzenlemesi, kilo kontrolü gibi birçok konuda destekleyici besin olarak tüketilmektedir.

Yoğurt Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde yaygın olarak tüketilen ve sağlığımıza iyi yönde etki eden en önemli besinlerin başında yoğurt gelmektedir. İçerdiği yüksek kalsiyum oranı, A-E ve B vitamin gruplarını barındırması, yağ asitlerinin yanı sıra süt ürünlerine göre daha az laktoz içermesi yoğurt tüketmek için başlıca sebeplerimizdir. Fermantasyon yoluyla elde edilen yoğurdun içerdiği canlı bakteriler özellikle sindirim sistemini düzenlemede önemli rol oynamaktadır. Bağırsak rahatsızlıkları için düzenli şekilde fermente yoğurt tüketiminin, bağırsaklarda bulunan iyi bakterilere yardımcı olarak sistemin düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik sağlığını büyük oranda etkilemektedir. Yaşlı bireylerin, gelişim çağındaki çocukların ve menopoz gibi yüksek kalsiyum ihtiyacı gerektiren rahatsızlıklara sahip kimselerin yoğurt tüketmeleri önemlidir. Diyabet hastalarının düzenli beslenmelerinde ara öğün olarak yoğurt tüketimi önerilmektedir.

Yoğurt Tüketerek Kilo Verilir mi?

Sindirim sisteminin önemli parçalarından olan bağırsak, emilim yapan yararlı ve zararlı canlı bakterileri bünyesinde barındırır. Yoğurt içerisinde yer alan yararlı bakteriler bağırsak duvarındaki bu emilimde yardımcı olmaktadır. Düzenli bir sindirim sistemine sahip olmak aynı zamanda kilomuzun da kontrolünü elimizde tutmak anlamına gelir. Yoğurdun barındırdı bir diğer içerikse karbonhidratlardır. Kilo kontrolü çalışmalarınızda tokluk hissi vererek sizlere yardımcı olacaktır. Hızlı bir yağ yakıcı olan yoğurt içerdiği asitlerle karın bölgesindeki yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Yoğurtla beraber farklı besinleri ekleyerek yoğurt kürleri elde edebilirsiniz. Diyetisyen uzmanların ortak görüşü bu kürlerin yatmadan 45-60 dakika önce tüketilmesi yönündedir.

Spor Yapanlar Yoğurt Tüketmeli mi?

Spor aktiviteleriyle uğraşan bireylerin sağlıklı protein almaları önemlidir. Kas artırımı yapılırken vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şey proteindir. Düzenli ve sağlıklı kilo vermek, verilen kiloların yerini sağlıklı kaslara bırakmak için yoğurt tüketebiliriz. Yoğurdu tek başına tüketebileceğimiz gibi kurutulmuş yemiş veya taze sebze karışımlarıyla tüketebiliriz.

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt, hayvansal sütten oluşmaktadır. 85-90 derece ısıda 15-20 dakika bekletilen süt kısık ateşe alınarak 10 dakika daha tahta kaşıkla karıştırılır. Sıcaklığının düşmesi için kaynayan süt kenara alınır. Parmağını yakmayacak şekilde ılıyan sütten bir kase alınır ve 2 yemek kaşığı kadar tam yağlı yoğurt eklenir. Karıştırıldıktan sonra sütü kaynattığınız kaba tümü boşaltılır. Fermente olması için üstü ve altı kapalı olacak şekilde kabınızı örtün ve 6 saat kadar beklemeye bırakın. Üzerini açtığınız yoğurdu dinlendirmek üzere bir gün boyunca buzdolabına koyun.

Oy Ver

“Yoğurt Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Yoğurt Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın