Akciğer İltihabı Nedir ve Neden Olur? - Sağlık List

Akciğer İltihabı Nedir ve Neden Olur?

Akciğer enfeksiyonu veya iltihabı alt solunum yolunu hedef alan bir hastalıktır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve akciğer dokularında çoğalarak hızla yayılabilir. Çoğunlukla grip gibi solunum yolu hastalıklarının ardından görüldüğü gibi aniden gelişmesi de mümkündür. Ciğerlerin iltihaplanması ciddi nefes darlığına ve aşırı derecede mukus üretimine yol açar.

Erken müdahale edilen basit enfeksiyonlar evde tedavi ile iyileştirilebiliyor. Ağır vakalarda doktor gözetimi altında antibiyotik kullanımı gerekebildiği gibi doktor kontrolünde hastalık sürecinin tamamlanmasını gerektiren durumlarda meydana gelebilir. Ağırlaşan hastalar için rapor oluşturulması durumunda hastaneye yatış gerekebilir ve tedavi bu şekilde devam eder. Zayıf vücut direnci sebebiyle yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler daha çok risk altındadır.

Akciğer İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Akciğer iltihabı belirtileri hastanın yaşı ve güncel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yaşlılar ve çocuklar bu enfeksiyona karşı daha az direnç gösterdikleri için hastalığın belirtilerini daha net yansıtabilirler.

  • Sürekli nefes darlığı ve yatarken artan nefes darlığı
  • Uzun ve şiddetli geçen öksürük krizleri
  • Koyu ve yeşil renkli mukus
  • İltihabın boyutuna göre kanlı öksürük
  • Soluk alışverişinde hızlanma
  • İltihabın yol açtığı yüksek ateş
  • Şiddetli göğüs ve baş ağrıları
  • Yorgunluk ve halsizlik

En yaygın ve tehlikeli semptom olan solunum zorluğuyla karşı karşıya kalındığı zaman vakit kaybetmeden bir doktor tarafından muayene olunmalıdır.

Akciğer İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Akciğer iltihabı en çok kış aylarındaki viral enfeksiyonlardan sonra görülen bir hastalıktır. Solunum yoluna doğru ilerleyen virüsler zamanla akciğere ulaşarak iltihabı meydana getirir. Ayrıca iltihabın oluşmasına yol açan bu virüsler, öksürme ve hapşırma gibi durumlarda etrafa hızla yayılabilir. Kişinin kendi sağlığı ve diğer insanların sağlığı için hastalığı atlatana kadar karantinada kalması önemlidir.

Bununla birlikte, belirli faktörler, insanların bu faktörlerle temas süresini veya vücudun bunlarla savaşma yeteneğini azaltarak hastalık riskini artırabilir. Bu risk faktörlerine sahip kişiler daha dikkatli olmalı, hasta kişilerle temastan kaçınmalı ve mesafeyi korumalıdır.

Sigara Kullanımı

Sigara içmek vücutta ciddi hücre stresine ve hücre hasarına neden olabilir. Ayrıca solunum yollarına ve akciğerlere zarar verdiği için akciğer ve solunum yolu iltihabı riskini ciddi oranda artırır.

Hamilelik

Gebe kadınlarda meydana gelen duygusal ve hormonal değişiklikler bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu nedenle, bu insanlar daha sık soğuk algınlığına yakalanabilirler.

Bağışıklık Sistemi

Çeşitli hastalıklar ve çeşitli ilaçların kullanımı yaşlıların bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu gruplara ek olarak bebeklik dönemi de bebeğin bağışıklık savunma hücreleri yetersiz olduğu için daha zayıf bağışıklık durumlarından biridir. Yaşlılık 65 yaş üstü kişiler, bebeklik 0-2 yaş bebeklerdir.

Çevresel Faktörler

Yaşadıkları ortam veya meslekleri nedeniyle çeşitli zararlı toz, duman veya kimyasallara maruz kalan kişilerde solunum yollarının tahriş olması nedeniyle akciğer iltihabı riski daha yüksektir. Son zamanlarda dünya çapında salgına neden olan COVID-19 hastalığı, herkesin akciğer iltihabı riski altında olduğunu gösteriyor. Bu nedenle gerekli önlemler alınmalı ve sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır.

Akciğer İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor muayenesi sırasında hasta şikayetleri kapsamında sorular sorulur ve doktor muayenesinden geçirilir. Akciğerleri dinlenir ve enfeksiyon belirtileri varsa, doktor akciğerlerin röntgenini isteyecektir. Röntgende enfeksiyonun yeri belirlenir ve uygulanacak tedavi yolu haritalanır. Akciğer iltihabında hastanın vücudundaki oksijen oranı çok önemlidir. Bir doktor gözetiminde kandaki oksijen içeriği kontrol edilmelidir. Ayrıca hastadaki enfeksiyon miktarını belirlemek için hastanın balgamından ve idrarından örnek alınır. Bu testler sonucunda doktor gerekli tedaviye başlamalıdır.

Akciğer İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin amacı iltihabı durdurmak ve iltihabın tekrarını önlemektir. Ancak tedavide zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol) bırakılmalıdır. Ayrıca doktor onayı ile çeşitli bitkisel takviyelerde kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki bu bitkisel tedaviler ciddi yan etkilere sahip olabileceğinden bir uzmana danışılarak onay alınmalıdır.

Hastalar doktor tarafından reçete edilen antibiyotikleri kullanmalıdır. Gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Uygun şekilde kullanılmadığı takdirde bakteriler kullanılan antibiyotiklere karşı direnç kazanabilir ve verilen tedavi etkili olmayabilir. Bununla birlikte hastada daha şiddetli inflamasyona neden olabilir.

Oy Ver

“Akciğer İltihabı Nedir ve Neden Olur?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın