Ananaslı Yeşil Çay Faydaları

Ananaslı yeşil çay faydaları özellikle son dönemlerde bu çayın popüler olmasından kaynaklı olarak merak ediliyor. Sağlığa sunduğu yararlar ile birlikte çok eski zamanlardan beri kullanılan yeşil çayın, ananas ile bir araya gelmesinden oluşan bu çay, lezzetli ve şifa dolu bir tüketim sunuyor.

Genel Sağlık Açısından Yararlı Biyoaktif Bileşenlere Sahiptir

Ananaslı yeşil çay faydaları arasında genel sağlık açısından yararlı olan biyoaktif bileşenler öne çıkar. Özellikle yeşil çaydan kaynaklı olarak içeriğinde önemli miktarlarda biyoaktif bileşenler bulunur. Bu bileşenler arasında en önemlileri arasında ise polifenoller yer alır. Bunlar vücutta inflamasyonun azaltılması için son derece etkilidir. Böylece pek çok hastalığa karşı etkin bir koruma sunarlar. Ayrıca yeşil çaya özgü olan ve sağlık açısından güçlü etkiler sunan kateşinler de hücre hasarının önlenmesi açısından etkide bulunurlar. Bu antioksidanlar vücutta dolaşmakta olan ve kansere yol açabilen serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılması için kanser oluşumunun da önüne geçebilirler. Mineral içeriği açısından da yüksek olması vücudun mikro besin ögeleri için duyduğu ihtiyacın karşılanmasını da sağlar.

Bilişsel Etkileri Arttırır

Ananaslı yeşil çay faydaları arasında bilişsel aktiviteler üzerinde de etkiler görülür. Yeşil çaydan kaynaklı olarak kafein içerdiğinden gün içinde daha canlı ve zinde hissedilmesi için yardımcı olur. Bununla birlikte beynin dopamin salgılamasını destekler. Bu sayede bilişsel faaliyetler için önemli katkı sağlanır. Bunun yanında ruh halinin de iyileşmesi, kişinin kendisini daha iyi hissetmesi, hafıza sorunlarının engellenebilmesi gibi çeşitli noktalar üzerinde de yararlı olur. Ayrıca kafeinin yanı sıra L-teanin olarak isimlendirilen aminoasitlerin de yer alması beynin alfa dalgalarını üretimini desteklemesi açısından yardımcı olur. Bu sayede de Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı da koruyucu etki gösterir.

Zayıflama Sürecinde Yardımcı Olur

Ananaslı yeşil çay faydaları arasında zayıflama sürecinde olanlar için de önemli katkılar bulunuyor. Yeşil çay ve ananas metabolizma hızını arttıran, bu kapsamda da yağ yakımını hızlandıran özellikler taşır. Haliyle kilo kontrolünün sağlanması için önemli kolaylık sunabilir. Obeziteye karşı koruma da sağlar. Kalori açısından da düşük değerlere sahip olduğundan zayıflamak isteyenler için ideal çayların başında geliyor.

Kronik Hastalıklara Karşı Etkili

Ananaslı yeşil çayın faydaları için önemli etkilerinden birisi de kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilmesidir. Yeşil çay sebebiyle insülin direncini azaltabilir ve böylece kan şekeri seviyesinin de dengelenmesine yardımcı olabilir. Bu özelliği sayesinde de diyabeti olan hastalarda kan glukoz seviyesinde regüle oluşması, sağlıklı olan kişilerde ise hastalığa yakalanmayı önleyecek etkiler gösterir. Ayrıca bu özelliği ile birlikte kalp ve damar hastalıklarından korunmak isteyenler için de tüketilebilir.

Kansere Karşı Koruma Sunabilir

Ananaslı yeşil çay faydaları arasında bir diğeri de kansere karşı koruyucu etki gösterebilmesidir. İçeriğinde barınan güçlü antioksidan özellikler ile birlikte hücrelerde oksidatif hasarın oluşmasını engelleyebilir. Bu sayede göğüs kanseri, prostat kanseri ve diğer kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir. Kanser tedavisi alan kişilerde de yine antioksidan özellikleri itibariyle kanser tedavisinin daha iyi geçmesine yardımcı olabilmektedir.

Ananaslı Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Ananaslı yeşil çay demlemek için aktarda veya marketlerde hazır olarak satılan bu çaydan almanız gerekir. Çayın içindeki ananaslar kurutulmuş haldedir. Sonrasında ise demlik veya french press içinde kaynamış olan suyun içine çayı atarak yaklaşık 5 – 10 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra süzerek çayı içmeye başlayabilirsiniz. Yeşil çayın tatsız tadını ananas dengelediği için ekstra madde koymadan çayı tüketebilirsiniz.

Oy Ver

Yorum yapın