Çocuklarda Böbrek Yetmezliği 

Çocuklarda böbrek yetmezliği ciddi sağlık sorunlarından sayılan ve oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıktır. Atılması gereken zararlı maddelerin vücutta birikmesiyle ortaya çıkan bu ciddi sağlık sorunu hipertansiyon ve daha birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilir.

Çocuklarda böbrek yetmezliği akut olarak kendini gösterdiğinde geri dönüşü olmayan tabloların oluşmasına neden olabilir. Kronik olan böbrek yetmezliği tedavisi oldukça uzun süreli ve maliyetliyken görülme nedenleri yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

5 yaş altı çocuklarda tek ya da çift böbreğin kistle kaplanması, idrar torbası çıkışında tıkanıklar oluşması ve doğuştan böbreklerin tam gelişmemesi gibi sorunlar neden olabilir. 5 yaşın üzerinde olan çocuklarda ise doğumsal kaynaklı olmayan problemlere dayalı bir şekilde gelişir.

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Çocuklarda sinsi bir şekilde ilerleyen ve gelişen böbrek yetmezliği rahatsızlığı genelde ilk dönemlerde belirti vermeyebilir. Öncelikle halsizlik belirtilerini hisseden bireyler bu süreçte hastalığı fark edemeyebilirler. İlerleyen zamanlarda tedavi edilmeyen böbrek yetmezliği kemiklerde ve bacaklarda ağrı, bacaklarda şişme, idrar miktarında azalma ve bacaklarda eğrilik belirtileriyle anlaşılır.

Çocuklarda böbrek yetmezliği belirtileri anlaşılamadığı tektirde böbrek yetmezliği sorunu daha ileri aşamalarda havale, koma ve kalp yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları oluşturabilir.

Böbrek Yetmezliğinin Gelişim Üzerindeki Etkisi

Vücudumuzun dengesini sağlayan böbrekler oldukça büyük bir öneme sahip olan hayati bir organdır. Özellikle bakıldığında çocukların büyüme çağlarında böbrek yetmezliği oluşması vücutlarına ve yaşamlarına ciddi zararlar verebilir. Çocukların öğrenme kapasiteleri azalarak, büyümeleri ve cinsel yaşamları da olumsuz yönde etkilenir.

Böbrek yetmezliği yaşayan çocuklarda özel beslenme listeleriyle besinlerin alınması sağlanır. Bu nedenle çocuklar kilo da alamayarak iştahları kapanır ve depresyon sürecine adım atabilirler.

Böbrek Yetmezliğinde Çocukların Beslenmesi

Kronik böbrek yetmezliği yaşayan çocuklarda hem böbreklere zarar vermeyecek hem de gelişimine katkı sağlayacak bir beslenme düzeni oluşturulması büyük önem taşır. Dengelerin çok iyi ayarlanması gerekli olup diyaliz tedavisi almaları halinde de aynı özene devam edilmelidir. Sıvılar, tuzlu olan yiyecekler ve potasyum, fosfor içeren bir beslenme düzeninden uzak durulmalıdır.

Çocukların büyümesi ve gelişmesini sağlayacak besinleri verirken mutlaka böbreklerden dışarı çıkış yapılamayacağını da bilerek ona göre bir doğru beslenme düzeni kurulmalıdır. Aksi halde hem böbrekler hem de çocukların gelişimleri zarar görecektir.

Çocuklarda Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek yetmezliği belirtileri özellikle çocuklarda erken dönemde fark edilmesi açısından yakından takip edilmelidir. Herhangi bir belirti ya da şüphe oluşması durumunda mutlaka bir muayene olunarak kesin tanı konması gereklidir. Uzman hekimler çocuklarda görülen böbrek yetmezliği konusunda;

  • Doğru ve dengeli beslenme
  • Büyüme ve gelişim için tedaviler
  • İlaçlarla destek olan tedavi
  • Diyaliz

Gibi tedaviler uygulanır. İlaçla tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık olmasından dolayı ilaçlar böbreklerin fonksiyonlarını kısmen de olsa aktif edebilmekle görevlidirler.

4.6/5 - Oy verildi.

Yorum yapın