Taze Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları - Sağlık List

Taze Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Taze zeytin yaprağı çayının faydaları sağlığı oldukça destekler. Özellikle bağışıklık sistemine sağladığı faydalar ile sık şekilde tercih edilen bitki çaylarından biridir. Çeşitli sağlık sorunları için zeytin yaprağı çayı tüketilebilir. Geçmişten bugüne kadar şifalı zeytin yaprakları farklı şekillerde tüketilmiştir. Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan çay, oldukça kolay şekilde hazırlanabilir.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Zeytin yaprağı çayı iki farklı şekilde tercih edilebilir. Kuru yaprak ve taze yaprak şeklinde çay demlemek mümkündür. İki türde de aynı faydalar alınabilir, kuru yapraklar daha uzun süre sorunsuz şekilde saklanabilir. Zeytin yaprağı çayının faydaları çeşitli sağlık sorunları karşısında oldukça etkili sonuçlar verir. Zeytin bitkisi hem meyvesi hem de yaprağı ile oldukça zengin içeriğe sahiptir. İnsan sağlığı için gerekli olan içeriklere sahip olması, farklı şekillerde tüketilmesini destekler.

Taze zeytin yapraklarından çay demlemek için uygulanması gereken adımlar şu şekildedir;

Yarım litre kadar su kaynatılır, kaynamış suya 6-7 adet zeytin yaprağı eklenir, 10 dakika kadar demlemeye bırakılır.

Demlenen çayı bardağa doldurduktan sonra bal ve limon gibi farklı malzemeler ile tatlandırılabilir. Su iyice kaynatıldıktan sonra kenarda demleme yapılması gerekir. Sürekli olarak kaynatılan su, çayın yanlış şekilde demlenmesine neden olur. Her mevsim taze zeytin yaprağı bulmak kolay olmayabilir. Taze yaprak bulunmadığı zaman kuru yapraklar ile de demleme yapılabilir. Taze ve kuru yaprak demlemesi arasında herhangi bir fark bulunmaz. Aynı şekilde demleme yapılabilir, kaynamış suyun içine kurutulmuş yapraklar eklenir ve bekletilir.

Zeytin Çayının Faydaları

Zeytin yaprakları ile çay demlemek için taze ya da kuru yaprak temini aktarlardan yapılabilir. Kişiler evde yaprakları kurutabilir ya da taze şekilde demleyebilir. Zeytin çayının faydaları için düzenli tüketim oldukça önemlidir. Zeytin yaprağı çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Hücrelerin yenilenmesini sağlar,
 • Enerjik olunmasını sağlar,
 • Kalp sorunlarının önüne geçer,
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesi,
 • Kolesterolün düşürülmesi,
 • Ateş düşürür,
 • Kan akışını düzenler,
 • Kas spazmlarını önler,
 • Kilo verdirir,
 • Kan basıncının dengelenmesini sağlar,
 • Diyabet tedavisinde kullanılır,
 • Beyin fonksiyonlarını destekler,
 • Yüksek tansiyonu engeller,
 • Diş ağrısına iyi gelir.

Zeytin Yaprağı Kürü

Zeytin yaprağı kürü şeker ihtiyacı karşısında oldukça etkili sonuçlar verir. Vücudun ihtiyacı olan enerji için şeker kullanılır. Kan şekerini dengelemek için çeşitli yöntemler tercih edilebilir. Sağlıklı yöntemlerden faydalanmak isteyen kişiler, kürlerden yardım alabilir. Çay olarak tercih edilen zeytin yaprağı, kür şeklinde de tüketilebilir. Hazırlanacak kür, tatlı isteğinin ortadan kalmasını sağlar. Kür tarifi şu şekildedir;

 • Yarım çay kaşığı öğütülmüş zeytin yaprağı,
 • 1 çubuk tarçın,
 • 1 kase yoğurt,
 • 1 avuç çiğ badem, ceviz ya da fındık içi rendesi.

Bütün malzemeler karıştırıldıktan sonra tüketime hazır hale gelir. Yaklaşık 5 ile 6 gün arasında düzenli tüketmek çeşitli faydalar sağlar. Açlık hissinin azalması ve tatlıya karşı olan istek zaman içinde azalır. 21 gün uygulamak ve 1 hafta ara vermek önerilen tüketim şeklidir.

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları

Zeytin yaprağı çayı faydaları oldukça fazla olsa da kontrollü şekilde tüketmek gerekir. Gün içinde fazla tüketilmesi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Günde 2 ile 3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekir. Sık ve çok tüketim, karaciğer sorunlarına neden olur. Kan sulandırıcı etkilerinin bulunması, şeker ve tansiyon rahatsızlıkları için tetikleyici olabilir.

Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen zeytin yaprağı çayı bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi kişilerin hastalıklara karşı direncini sağlayan en önemli sistemdir. Kış aylarında vücut direnci oldukça düşmektedir. Bu düşüşün engellenmesi adına sık sık c vitamini tüketmek gerekmektedir. Kişiler bu vitamini genellikle meyvelerde arasa da zeytin yaprağı çayı da vitaminler açısından oldukça zengin bir bitkisel çaydır. Bağışıklık sisteminin düzgün ve verimli olarak çalışması kişilerin dayanıklılığını oldukça arttıran bir faktördür.

Zeytin yaprağı çayının en temel faydalarından bir tanesi de hücre yenileyici özelliğe sahip olmasıdır. Bu özellik sayesinde yaralar kolaylıkla iyileşmekte ve kişilerin cildi daha canlı gözükmektedir. Hücre yenilenmesi özelliği sayesinde özellikte ileri yaşlardaki insanlarda sıklıkla gözlemlenen açılan yaraların zor kapanması durumu tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Aynı zamanda cildin kolaylıkla yenilenerek daha taze ve diri gözükmesini sağlayan zeytin yaprağı çayı kişilerin gençleşmesindeki en temel faktördür.

Oy Ver

Yorum yapın