Elma Çayının Faydaları

Elma çayının faydaları özellikle sonbahar kış aylarında etkisini daha çok gösteriyor. Çünkü havaların soğuması ve genel olarak hastalıkların artması ile birlikte etkili bir şifa kaynağı olarak elma çayı öne çıkıyor. Bunun yanında lezzeti ve rahatlatıcı etkisi ile birlikte elma çayını her mevsim tüketebilirsiniz.

Yüksek Vitamin Seviyesi

Elma çayının faydaları arasında ilk olarak yüksek vitamin içeriği geliyor. A, C, E, D vitamini açısından çok zengin olan elma, bu sayede toksin maddelerin de vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Bunun yanında göz sağlığı, dolaşım sistemi ve boşaltım sistemi üzerinde de etkili oluyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında hava şartlarına bağlı olarak hastalıkların artmasına bağlı olarak düzenli elma çayı tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bu sayede de hastalıklara karşı daha fazla direnç kazanabilirsiniz.

Antioksidan Özellikler

Antioksidan özellikler taşıması da elma çayının faydaları arasında önemli bir yere sahip. Bu sayede bağışıklık sistemini genel olarak güçlendiriyor. Aynı zamanda hücre yapısının da korunmasını sağlayarak hücrelerde meydana gelebilecek deformasyona karşı önlem sunuyor.

Enerji Verir

Ferahlatıcı etkisi sayesinde elma çayı faydaları arasında vücudunuzun daha canlı ve enerjik olması da öne çıkıyor. İçeriğinde yer alan bileşenler aynı zamanda baş ağrısı gibi çeşitli ağrılara karşı da yatıştırıcı etki gösterir. Aynı zamanda uykusuzluk sorunları yaşıyorsanız uyku öncesinde bir bardak elma çayı içmeniz daha kolay şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Kolesterol Dengesini Sağlar

Elma çayını tarçın ile tükettiğinizde içeriğinde oluşacak mangaznez etkisi ile birlikte kolesterol düzenlenmesinde etkili bir rol oynayacaktır. Aynı zamanda tarçın ile birlikte tüketildiğinde kan şekerinin dengelenmesi açısından da yararlıdır. Bu bakımdan diyabet gibi sorunların oluşmasını engelleyebilir. Diyabet hastaları için de şeker ihtiyaçlarının karşılanması için yararlı olabilir.

Kandaki Oksijen Seviyesini Arttırır

Elma çayının faydaları arasında B6 vitamini içermesi açısından oksijenin kanda taşınmasını kolaylaştırıcı özelliği de gelmektedir. Aynı zamanda beyaz kan hücrelerini de yapımında destek sunar. Böylece yaraların iyileşmesi daha kısa sürelerde gerçekleşir.

Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Elma çayının yararları arasında zayıflamanıza da yardımcı olabilecek etkiler bulunuyor. Elma çayı elbette tek başına zayıflamanızı sağlamaz. Fakat hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları gidererek zayıflama sürecinde size önemli destek sunar. Kilo verme sürecinizi kolaylaştırarak istediğiniz kiloya ulaşmanız için önemli rahatlık verir.

Elma Çayı Nasıl Demlenir?

Elma çayı demlemek için iki yönteminiz bulunuyor. Bunlardan ilki taze elmadan demleme yapmak diğeri ise aktarlarda satılan kurutulmuş elmaları almanız. Taze elma daha kolay bulunabildiği için taze elmalardan kolay şekilde demleme yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle orta boydaki 1 adet elmayı yıkayın. Sonrasında kabuklu veya kabuksuz olacak şekilde küçük dilimlere ayırın ve demliğe koyun. Sonrasında ise üzerinde 2 su bardağı olacak şekilde su koyun ve kaynamaya bırakın. Su kaynamaya yaklaştıkça ocağı kapatın ve çayı yaklaşık 10 dakika kadar demlemeye bırakın.

Eğer kuru elma kullanmak istiyorsanız yukarıdaki aynı yöntemi deneyerek yine demleme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Elma çayı tüketim açısından çok çeşitli alternatifler sunar. Elma çayının tadı lezzetli ve hafif tatlıdır. Bu yüzden tek başına rahatlıkla tüketilebilir. Ancak hem lezzetini hem de sunduğu şifaları arttırmak istiyorsanız bu durumda da demleme aşamasında içine bir adet çubuk tarçın ekleyebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak nane, limon, karanfil de ayrı ayrı çayın içine katılabilir. Böylece daha lezzetli tariflere de ulaşabilirsiniz. Elma çayı çocukların da rahatlıkla tüketebileceği bir çaydır. Bu yüzden çocuklar için de hazırlayabilirsiniz.

Oy Ver

Yorum yapın