Erkeklerde Cinsel İlişki Sırasında Baş Ağrısı Neden Olur? - Sağlık List

Erkeklerde Cinsel İlişki Sırasında Baş Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde cinsel ilişki sırasında baş ağrısı sıklıkla görülen bir durum olup kişilerin ilişkiyi yaşamalarına engel olacak kadar şiddetli olabilir. Bu ağrı sağlık bakımından oldukça tehlikeli bir problem belirtisi de olabilir. Kişiler bazen baş ağrılarını önemsemezken yaşam kalitelerini bozmasıyla hekimlere başvururlar.

Cinsel ilişki sırasında erkeklerin baş ağrısı oluşuyorsa ya da orgazm sırasında şiddetleniyorsa beyne giden damarlarda herhangi bir yırtılma söz konusu olabilir. Bu nedenle beyin kanamasına kadar gidebilen ciddi sağlık sorunları oluşturabileceğinden vakit kaybedilmeden uzman hekimlere başvurulmalıdır.

Baş ağrıları geniş bir hastalık grubu içerisinde yer alırken birçok farklı alt grubu bulunur. Bazıları seyrek bazıları rahatsız edici ve ciddi hayati riskler barındıran ağrılar olabilir. Baş ağrıları özellikle erkeklerde cinsel ilişki sırasında ortaya çıkarken efora bağlı olarak gelişen baş ağrıları grubunda yer alır. Hastaların bu konuyu ciddiye alarak baş ağrılarını önemsemesi faydalı olacaktır. Herhangi bir baş ağrısı hissedilmesi ve tekrarlayan, şiddetli, yaşam kalitesini düşüren bir durum oluşmasında vakit kaybedilmeden uzman hekimlere başvurulması önemlidir. Bu sayede ciddi hayati risklerin oluşmasında önlem alınmış ve kişilerin erken dönemde tedavi edilebilmesine fayda sağlanmış olunacaktır.

İyi Huylu Cinsel İlişki Baş Ağrısı

Cinsel ilişki sırasında erkeklerde görülen baş ağrısı orgazm öncesi ya da sonrasında oluşabilir. Heyecanlandıkça ağrı yoğunlaşırken cinsel ilişki sonlanabilir ya da ilişkiyi yaşamaktan kaçınabilirler. İyi huylu olan türler genelde migren sorunu yaşayan kişilerde sıklıkla görülürken ilişki öncesinde antidepresan ve bazı ilaçlar alınarak fayda sağlanabilir.

İyi huylu olan baş ağrıları tedavi gerektirebilirken aynı zamanda damar bozuklukları ve beyin kanamasına da neden olabilir. İyi huylu olan baş ağrılarının genellikle kas kasılması ya da damar genişlemesinden oluştuğu görülebilir. Geçmişinde migren görülen hastalarda sıklıkla görülen iyi huylu baş ağrıları birkaç ay yok olur gibi olup 6 ay sonra tekrarlayabilen özelliktedir.

İlişki öncesinde ilaç alınması stresi de azaltabileceğinden baş ağrısı için etkili olan bir yöntem olarak kabul edilir. Bazı hastalarda da kilo vermek, spor yapmak ve cinsel ilişkide pasif bir rol üstlenmek ağrıların oluşmasında olumlu etkiler yarattığını görmeye yardımcı olur.

İlişki Sırasında Şiddetli Olan Baş Ağrısı

Kişi eğer cinsel ilişki sırasında şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsa çok tehlikeli olan bir durumun habercisi olabilir. Acil müdahale de gerektirebilen bir durum olmasından dolayı mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek değerlendirmesi yaptırılmalıdır.

En kötü baş ağrısı olarak nitelendirilen bu durum genellikle akut beyin kanamasına bağlı olarak görülebilmesi söz konusu olabilir. Sık olmamakla birlikte acil müdahale ve tedavi gerektiren bir ağrıdır. Cinsel ilişki sırasında görülen baş ağrısı anormal bir damarın yırtılmasıyla ilişkilendirilir. Eğer böyle bir şüphe oluşması söz konusu ise mutlaka bir beyin tomografisi çekilmesi gereklidir.

Oy Ver

Yorum yapın