Erkeklerde Mide Bulantısı Neden Olur?

Erkeklerde ya da kadınlarda görülen mide bulantıları herhangi bir hastalık belirtisi olabilir ve kişilere rahatsızlık veren bir durum olarak ortaya çıkar. Kusma sürecinin başlamasında ilk aşama olarak görülen bulantılara birçok farklı etken neden olabilir. Erkek ve kadınlarda farklı sebeplerden dolayı oluşabilirken erkeklerde oluşan mide bulantıları, sigara ve alkol gibi başlıca nedenlerden kaynaklı olabilir.

Kendi başına bir hastalık olmayacağı gibi ciddi bir rahatsızlığın da belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Erkeklerde görülen mide bulantısının başlıca nedenleri arasında yer alanlar;

  • Sigara ve alkol tüketimi
  • Aşırı alkol sonrası zehirlenme
  • Bağırsak tıkanıklıkları
  • Baharatlı ya da çok acılı yiyecekler yeme
  • Enfeksiyon ya da herhangi bir bakteri varlığı
  • Kanser, tümör gibi ciddi rahatsızlıklar

Erkeklerde görülen ve aynı zamanda kadınlarda görülebilecek mide bulantısına neden olur.

Mide Bulantısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Her mide bulantısının ciddiye alınması önemli olup neden kaynaklandığının bilinmesi de önem taşır. Birkaç günden uzun süren bulantılarda ve aşırı kusma eylemi gerçekleşmesi halinde öncelikle evde tedavi yöntemleri ve kaynak araştırması yapılmalıdır. Evde olan tedavi yöntemleri işe yaramayarak kusma devam ediyor ve susuzluk yaşanmaya başlandıysa hastanın mutlaka bir uzman hekime gözükmesi gereklidir.

İshalle birlikte kusma devam ediyor ve bulantı görülüyorsa mutlaka bir uzman hekime gidilerek sorunun nedenleri araştırılmalıdır.

Mide Bulantısını Önleme Yöntemleri

Erkeklerde ve yetişkinlerde oluşan mide bulantılarının birçok farklı nedeni bulunurken hastalığın önüne geçmek içinde birçok farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Bulantıların nedenlerine bağlı olarak bulantı önleme yöntemleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle öncelikle yemek alışkanlıklarına dikkat edilerek gün boyunca az az öğünler tüketilmelidir ve alınan gıdalar yavaş bir şekilde çiğnenmelidir.

Bulantı yaratmaya neden olan yiyecekler arasında sindirimi zor olan, baharatlı ve yağlı gıdalar yer alırken bu yiyeceklerden kaçınmak gereklidir. Besinlerin yanı sıra gazlı içecek ve alkol tüketimi kaldırılmalıdır.

Besinlerin ve içeceklerden sonra bulantı önlemeye yardımcı olan bir diğer etken araçla hareket esnasında yoldan kaynaklı mide bulanışıdır. Ön cam tarafına oturulması ya da arabada ekrana bakmamak ve kitap okumamak bulantıyı önleyecek etkenlerdendir.

Limon, muz, pirinç, elma püresi ve tost gibi besinlerden oluşan hafif beslenme öğünleri oluşturulabilir.

Mide Bulantısı Tedavisi

Mide bulantılarında bireyin cinsiyetine bakılmadan mutlaka bulantının nedeninin araştırılması gereklidir ki tedavi yöntemleri bu nedenlere göre farklılık gösterecektir. Mide bulantısının giderilmesi noktasında en sağlıklı yöntem uzman hekimlere danışılmasıdır. Evde uygulanan yöntemlerle de süreç hafifletilerek giderilebilir.

Mide bulantıları rahatsızlığını giderebilmek için öncelikle su ve benzeri sıvıların tüketimi arttırılmalıdır. Kusma yaşanıyor ise azalana ve geçene kadar katı yiyecekler yemekten kaçınmak önem taşır.

Kanser tedavileri sırasında herhangi bir mide bulantısı durumu söz konusu oluyorsa ilaç değişiklikleri yapılabilir.

Oy Ver

Yorum yapın