Defne Yaprağı Çayı Faydaları

Defne yaprağı çayı faydaları Antik Yunan’dan beri biliniyor. Her mevsim yeşil kalması ile öne çıkan ve kokusuyla da herkesin hoşuna gidebilen defne yaprağı, çay olarak sağlık açısından pek yarar sunabiliyor. Genelde yemeklere lezzet vermesi için katılmasının yanında defne yaprağını çay olarak da tüketebilirsiniz.

Cilt Hastalıklarını Gidermekte Başarılı

Kuru defne yaprağı çayı faydaları özellikle cilt üzerinde kendisini göstermeyi başarıyor. Defne yaprağının içinde farklı vitamin ve mineraller yer alıyor. Mineral ve vitamin açısından zengin olmasının yanında kalsiyum, magnezyum ve demir de barındırıyor. Zengin içeriği sayesinde cilt sorunlarına karşı etkili bir koruma sunabiliyor. Ciltteki sivilce ve siyah noktaların hızlı şekilde iyileşmesini sağlamasının yanında yaygın olarak görülen kızarıklık, kırışıklık ve cilt matlığı gibi sorunlara karşı da etki sağlıyor.

Ağrıların Şiddetini Geçirmede Etkili

Adeta defne yaprağı sırları olarak bilinen faydaları pek çok kişinin şifa bulmasına yardımcı oluyor. Vücudun farklı noktalarında görülen ağrıların etkisini azaltmak için yardım edebiliyor. Bunun yanında kolesterolün de dolaşım sisteminden atılmasını destekliyor. Özellikle kas, eklem ve baş ağrısı gibi ağrılar olmak üzere ağrı duyduğunuzda bu çaydan içmeniz ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Psikolojik Sorunlara Karşı Etkili

Defne yaprağı çayının faydaları arasında psikolojik sorunlara karşı da rahatlatıcı etkisi sayılabilir. Özellikle uykusuzluk yaşayanlar için yatmadan önce tüketildiğinde daha kaliteli ve kesintisiz bir şekilde uyumayı destekliyor. Bunun yanında stres, yorgunluk, bunalım gibi anlarda da rahatlatıcı etkisi ile bir tür zihinsel egzersiz yapmanıza da destek olabilir. Meditasyon gibi uygulamalar yapıyorsanız bu ritüeller öncesinde defne yaprağı çayı içerek daha odaklanmış şekilde meditasyon uygulamaları yapabilirsiniz.

Saç Bakımında da Yardımcı

İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde defne yaprağı çayının saçlar üzerinde etkisi de söz konusudur. Saçların hacmini arttırarak daha dolgun bir görünüm sunar. Bu sayede özellikle seyrek saçlardan şikayetçi olanlar için düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Ayrıca saçların daha canlı ve parlak görünmesine de yardımcı olabilir.

Kilo Vermenize Destek Olur

Geleneksel Hint tıbbında defne yaprağı kilo vermek için yaygın olarak kullanılır. Çünkü yağ yakımını hızlandırır, böylece kilo verme sürecinde olanlar için önemli bir katkıda bulunur. Bu yüzden spor yapıyorsanız ya da formunuzu korumak istiyorsanız defne yaprağı çayından yararlanabilirsiniz.

Regl Dönemlerinde Rahatlatıcı

Düzenli olarak tüketildiğinde defne yaprağı çayı adet dönemlerinde de yararlı etkiler gösterir. Sakinleştirici etkisi ile adet döneminin daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda vajinal akıntıların önlenmesinde de etki gösterir.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

Defne yaprağı çayı demleme aşamaları kolaydır. Yaprakları genelde büyük yapıda olduğu için birkaç adet defne yaprağını bir bardak için kullanmanız yeterlidir. 1 – 2 adet defne yaprağını, çaydanlık veya french press içindeki kaynamış haldeki suyun içine ekleyerek 5 – 10 dakika demlemeye bırakmanız yeterlidir.

Püf noktalar;

  • İdeal içime sahip iyi bir çay elde etmek için diğer bitkilerde olduğu gibi defne yaprağında da su sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Eğer suyunuz 100 derecenin üstündeyse lezzet açısından çayın acı olmasına yol açabilir. Bu yüzden 80 – 100 derece aralığında su kullanmalısınız.
  • Çok fazla yaprak koymak çayın acılaşmasına yol açar. Bu yüzden bardak başına 1 – 2 adet olacak şekilde yaprak eklemelisiniz.
  • Defne yaprakları kurumuş olmalıdır, henüz yeşil olan yapraklardan çay yapamazsınız.

Defne Yaprağı Çayını Kimler Tüketebilir?

Defne yaprağı çayını tüketecek olanlar için bir kısıtlama bulunmuyor, tüm yetişkinler tüketebilir. Ancak gebeler ve emziren anneler için bebekte sorunlar oluşmaması için doktor tavsiyesi alınmalıdır.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın