Göbek Deliği Neden Kanar, Göbek Deliğim Kanıyor Ne Yapayım?

Göbek deliği kanaması pek çok neden sonucunda ortaya çıkabilir ve göbekten kan gelmesi hastaları korkutabilir. Göbekten kan gelmesi genellikle bölgede enfeksiyonların oluşması veya göbek etrafında mantar problemi ile karşılaşılması nedeniyle ortaya çıkar. Öncelikle göbek deliğinin neden kanadığının tespit edilmesi ve ardından gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Göbek Deliği Kanaması: Enfeksiyonlar

Göbek deliği kanaması özellikle göbek çevresinin iltihaplanması veya bölgedeki derinin enfeksiyon kapması nedeniyle ortaya çıkan bir problemdir. Göbek deliği etrafında meydana gelen bu enfeksiyonlar sonucunda göbek içerisinden kan gelmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Göbek deliğinin bakımının doğru şekilde yapılmaması durumunda burada çok fazla bakteri veya enfeksiyon ile karşılaşılabilir. Göbek deliğinde iltihabının oluşumunu anlayabilmek için bölgede şişlik meydana gelip gelmediği veya göbek deliğinin kanayıp kanamadığı kontrol edilmelidir.

Göbek çevresinde meydana gelen bu iltihaplanmalar sonucunda göbekten kan gelmesi gibi problemlerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Enfeksiyonlar nedeniyle göbeğin kanaması probleminin ortadan kaldırılabilmesi için doktor teşhisi oldukça önemlidir. Bölgede meydana gelen enfeksiyonun türüne bağlı olarak doktor tarafından uygulanacak tedavi yöntemi ile farklılık gösterir. Alanında uzman doktorlar tarafından kullanılan kremler ve antibiyotik ilaçlar sayesinde göbek deliğinde meydana gelebilecek enfeksiyonlar tedavi altına alınabilir. Göbek çevresindeki enfeksiyonların tedavi altına alınması sayesinde göbeğin kanaması probleminin de önüne geçilebilir.

Kist Oluşumu

Göbek deliği kanaması göbekte enfeksiyon bulunması nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi göbek çevresinde kist oluşmaya başlaması sonucunda da ortaya çıkabilir. Özellikle göbek deliğinin yakın zamanda doğum yapmış kişilerde kanaması problemi ile sık sık karşılaşılabilir. Bunun nedeni ise anne karnında bebeğin beslenebilmesi için göbek deliğine uzanan bir kanalın yer alması ve bu kanalın kapanmaması sonucunda kanamaların meydana gelmesidir.

Göbek deliğinde meydana gelen kistler sonucunda oluşan kanamaların ortadan kaldırılabilmesi için doktor tarafından gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Göbekte meydana gelen kist problemi ileride ciddi hastalıklara neden olabileceğinden göbeğinde kanama yaşanan kişilerin en kısa zamanda doktora başvurması gerekir.

Travmalar ve Yaralanmalar

Göbek deliği kanaması göbek çevresinin darbe alması sonucunda da meydana gelebilir. Göbek çevresinde herhangi bir travma oluşumu veya bu bölgenin yaralanması nedeniyle de göbek deliğinin kanaması sorunu ile karşılaşılabilir. Özellikle göbek bölgesinin yakınında bulunan organlardan çok fazla ameliyat geçirmiş olan kişilerin yaşanan bu travmalar nedeniyle göbek deliklerinde sık sık kanama problemi ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca kısa süre önce doğum yapmış olan kişiler ve karın bölgesine herhangi bir darbe alan kişilerin de göbek deliklerinde kanama problemi meydana gelebilir. Göbek bölgesine herhangi bir darbe alındığında en kısa zamanda doktora başvurulması göbek deliğinden kan gelmesinin engellenebilmesini sağlar. Doktorlar tarafından uygulanan müdahaleler sayesinde göbek deliğinin kanamasına neden olan problemler kontrol altına alınacaktır.

Piercing Taktırılması

Göbek deliğinden meydana gelen kanamaların piercing gibi müdahaleler sonucunda da ortaya çıktığı görülmektedir. Göbeğine piercing taktıran kişiler bakımlarını doğru şekilde yapmadıkları takdirde göbek deliğinin enfeksiyon kapması sorunu ile karşılaşabilirler. Piercing nedeniyle göbek deliğinin enfeksiyon kapması sonucunda göbek deliğinde zaman zaman kanamalar meydana gelebilir. Göbek deliğinde meydana gelen bu kanamalar piercing nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlardan kaynaklandığı için piercingin çıkarılması veya doktor gözetiminde gerekli ilaçların kullanılması ile kanama problemi ortadan kaldırılabilir.

Göbek Fıtığı Oluşumu

Göbek deliği kanaması çok sık olmasa da göbek fıtığı sonucunda da ortaya çıkabilen bir belirtidir. Göbeğinde fıtık bulunan kişiler göbeğinden zaman zaman kan gelmesi problemleri ile karşılaşabilirler. Göbeğinden kan geldiğini gören kişilerin en kısa zamanda bir doktora başvurması ve gerekli tedavi yöntemlerini uygulaması gerekmektedir. Doktor tarafından gerçekleştirilen çeşitli tahliller sonucunda göbekte kanamanın fıtık nedeniyle oluşup oluşmadığı tespit edilebilir. Göbekte meydana gelen bu kanama göbek fıtığı nedeniyle oluşuyor ise doktor tarafından önerilen ilaçların kullanılması sayesinde kanama probleminin önüne geçilebilir.

Oy Ver

Yorum yapın