Rezene Göze Faydaları

Rezene maydanozgiller ailesinde bulunan bir bitki türüdür. En tipik özelliği ise hoş kokusu ve insan sağlığına olan olumlu etkileridir. Fosfor, potasyum veya kalsiyum gibi mineralleri barındırır. Aynı zamanda A ve C vitaminleri kaynağıdır. Akdeniz ikliminin endemik bitkisi olan rezenenin göze sağlığına çok sayıda yararı söz konusudur.

İşte merak edenler için rezene göze faydaları;

A Vitamini Sayesinde Göz Sağlığını Destekler

Rezenenin göze faydaları arasında göz sağlığını desteklemesi bulunur. Öncelikle rezene içinde A vitamini bulunmaktadır. A vitamini ise göz sağlığı açısından çok yararlı bir vitamindir. Bu nedenle rezene çayı da göz sağlığı için önerilen bir üründür.

Göz Yorgunluğuna İyi Gelir

Rezene göze faydaları arasında göz yorgunluğuna iyi gelmesi de vardır. Öncelikle uzun süre ekrana, bilgisayara, telefona bakan kişilerde göz yorgunluğu görülür. Bu kişilerde taze ve ılık rezene çayı tüketilir. Gözlerin bu çay ile yıkanması halinde göz yorgunluğu da ortadan kalkar.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelir

Göz altında bulunan morluklar kişiye rahatsızlık verir. Ayrıca uykusuz ve yorgun bir görünüm ortaya çıkarır. Bu ifadeyi yenmek istiyorsanız rezene çayını tüketebilirsiniz. Bu çay göz altınızda bulunan morluklara iyi gelecektir. Rezene içinde yer alan kükürt morlukları ortadan kaldırabilir.

Rezene çayını kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ardından yeterli ılıklığa geldikten sonra gözünüzün çevresine pamuk yarımıyla sürün. Daha sonra 15-20 dakika geçmesini bekleyin ve durulayın.

Göz Ağrısı ve Kuruluğuna İyi Gelir

Rezene çayının diğer bir faydası da göz ağrısı ve göz kuruluğuna iyi gelmesidir. Rezeneyi göze damlattığınızda ağrı, kuruluk ve yorgunluk şikayetlerine iyi geldiği söylenmektedir. A vitamini bileşeni sayesinde bu problemleri engellediği iddia ediliyor.  Rezene çayını pamuk yardımı ile göze uygulayabilir veya göz banyosu yaparak etkisini görebilirsiniz.

Rezene Çayı ile Göz Pansumanı

Rezene çayı ile göz pansumanı yapmanız mümkün olur. Öncelikle göz pansumanı yaparken doğru tekniği kullanmanız gerekir. İlk seçenek direkt olarak rezene çayını hazırlamak ve daha sonra belirli bir ılıklığa gelince gözü yıkayarak uygulamaktır. Bunun dışında rezene çayı ile göz pansumanı yapabileceğiniz bir yöntem daha vardır. Bu teknik ise pamuğun rezene ile ıslatılması ve daha sonra kapalı gözün üst kısmında 15-20 dakika kadar bekletilmesi olur. Bunu yaparken kullandığınız rezene miktarı çok önemlidir. Göz pansumanına yönelik rezene çayını hazırlama sürecinde 2 bardak su ile bir tatlı kaşığı rezene kullanabilirsiniz. Aynı zamanda rezene göze faydaları daha etkili olsun diye birkaç tane rezene yaprağı da kullanabilirsiniz.

4/5 - Oy verildi.

Yorum yapın