İlaç Etkileşimleri: Hangi İlaçlar Birlikte Kullanılmamalı? - Sağlık List

İlaç Etkileşimleri: Hangi İlaçlar Birlikte Kullanılmamalı?

Hangi ilaçlar birlikte kullanılmaz sorusu gün içerisinde birden fazla ilaç tüketmek zorunda kalan kişiler tarafından merak edilir. Birlikte kullanılmaması gereken ilaçların kullanılması durumunda istenmeyen etkilerin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenle gün içerisinde birden fazla ilaç tüketmek zorunda kalan kişilerin doktorlarına danışması önerilir.

Hangi İlaçlar Birlikte Kullanılmamalı: Depresyon İlaçları

Hangi ilaçlar birlikte kullanılmaz sorusu ile yola çıkan kişiler gün içerisinde tüketmesi gereken ilaçların reçetelerini mutlaka okumalıdır. Özellikle depresyon ilacı tüketen kişilerin bu ilaç ile olumsuz etkiler yaratabilecek ilaçları tüketmemeye özen göstermesi gerekir.

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların serotonini arttıran herhangi bir ilaçla bir arada kullanılmaması oldukça önemlidir. Depresyon ilaçları kişilerin psikolojisinde bazı değişikliklere neden olabileceğinden serotonini arttıran ilaçlarla bir arada kullanılması psikolojik değişimlerin ciddi boyuta ulaşmasına neden olabilir.

Depresyon tedavisindeki ilaçlarla serotonin içeren ilaçların bir arada kullanılması sonucunda serotonin sendromunun ortaya çıkması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Bu nedenle depresyon ilacı kullanan kişilerin serotonin hormonu bulunan ilacı kullanmadan önce doktoruna danışması gerekir.

Kan İnceltici İlaçlar

Hangi ilaçlar birlikte kullanılmaz sorusu ile yola çıkan kişiler kan inceltici ilaçları ne zaman tüketebileceğini merak ederler. Warfarin adı verilen kan inceltici ilaçlar vücutta kan pıhtılaşmasının önüne geçilebilmesi için kullanılan ilaçlardır. Doktorlar tarafından reçete edilen bu ilaçların kullanımı sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Warfarin içeren ilaçları kullanan kişilerin bu dönemde antibiyotik kullanımına dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Kan inceltici ilaçlar ile birlikte antibiyotiklerin kullanılması durumunda vücutta kanama problemi ortaya çıkabilir.

Warfarin kan inceltici ilaçlar arasında gösterilirken antibiyotikler pıhtılaşmaya neden olabilecek ilaçlardır. Bu iki ilacın bir arada kullanılması durumunda vücutta pıhtılaşmanın dolayısıyla da kanamanın ortaya çıkması görülebilir. Kanama sonucunda vücudun çok fazla kan kaybetmesi kişinin ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Kalp İlaçları

Hangi ilaçlar birlikte kullanılmaz sorusu ile yola çıkan kişiler digoksin adı verilen kalp ilacını kullanırken nelere dikkat etmesi gerektiğini merak edebilirler. Digoksin kalp problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın kullanılması sırasında vücuttan su atılımını sağlayan ilaçların kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Diüretik adı verilen ilaç grubu vücuttan su atılımını gerçekleştiren ilaçlardır. Kalp ilaçlarını ve vücuttan su atılmasını sağlayan ilaçların bir arada kullanılmaması gerekir.

Vücuttan su atılımını sağlayan ilaçlar aynı zamanda kan basıncının da düşürülmesini sağlar. İki ilacın bir arada kullanılması sonucunda kalp hastalıklarının ortaya çıkabilmesi gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilir. Özellikle kalp problemlerinin tedavisinde kullanılan ilacın su atılımını sağlayan ilaçla birlikte kullanılması sonucunda kalp krizi veya kalp damarlarında tıkanma gibi ciddi etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Aspirin Kullanımı

Aspirin ağrı kesici olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir ilaç türüdür. Bu ilaç türünün hangi ilaç grubu ile bir arada kullanılmayacağı oldukça önemlidir. Ağrı kesici etkisiyle bilinen aspirinin kullanımı sırasında başka ağrı kesicilerin kullanılması sonucunda vücutta bazı istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Özellikle ibuprofen adı verilen ağrı kesici ilacın bir arada kullanılması sonucunda mide problemleri ile karşılaşılabilir. Ağrı kesici olan aspirin ve bir diğer ağrı kesici olan ibuprofen aynı anda kullanıldığı takdirde mide kanaması gibi ciddi problemlerin ortaya çıktığı görülmüştür.

İlaçlar Nasıl Kullanılmalıdır?

Hangi ilaçlar birlikte kullanılmaz sorusu ile yola çıkan kişiler bu sorusuna cevap alabilmek için kullanacağı ilaçların içeriğini iyice araştırmalıdır. 2 ilacın kullanılabilmesi ve ilaç etkileşimlerinin minimuma indirilebilmesi için doktorlar tarafından önerilen ilaç kullanım talimatlarına dikkat edilmelidir.

  • İki ilacı aynı günde tüketmesi gereken kişiler doktor ve eczacıları tarafından önerilen talimatlara mutlaka uymalıdır.
  • 2 ilacın birbiri ile etkileşime girmesinin engellenebilmesi ve vücuda zararının minimuma indirilebilmesi için ilaçların arasında belirli bir zaman dilimi bırakılmalıdır
  • İki ilacın bir arada kullanılmaması gerektiği gibi bazı ilaçların bazı yiyeceklerle de bir arada kullanılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir
  • İki ilacı bir arada kullanması gereken kişiler doktoruna kullanması gereken ilaçları göstererek veya bir eczacıya danışarak ilaçların birbiriyle olabilecek olumsuz etkileşimleri hakkında bilgi sahibi olabilir
Oy Ver

Yorum yapın