Kadınlarda İlişkiye Girememe Hastalığı

Kadınlarda dünya üzerinde yaygın olarak görülen ilişkiye girememe hastalığı cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılır. Kadınlarda sıklıkla görülen bu durum erkeklerde de görülebilmekle birlikte hem psikolojik hem de sosyal sorunlara neden olarak tedavisinin olması büyük önem taşır.

Kadınlardaki ilişkiye girememe hastalığı vajinismus olarak tanımlanır ve mutlaka bir uzman hekim desteği alınması önerilir. Başvurulması önem taşıyan jinekologlar ilk etapta fiziksel bir sorun olup olmadığını değerlendirirler ve herhangi bir fiziksel sorun yok ise psikolojik sorunların üzerine giderek çözümlemek için değerlendirmeler yaparlar.

Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe Fiziksel Nedenleri

Kadınlarda sıklıkla görülen, fiziksel ve psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişme gösteren vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma sorunları ve tiksinti gibi başlıca nedenleri görülse de fiziksel ve psikolojik olarak çok farklı nedenleri olduğu görülür.

Fiziksel kökenli nedenlere dayalı olarak ortaya çıkan vajinismus hastalığının zar problemleri ve vajinayla ilgili sorunlar nedenleri arasında yer alır. Zar sorunlarından olan kalınlık, yüksek kenarlı ve perdeli olması gibi fiziksel nedenler cinsel ilişkiye girememe nedenleri arasındadır. Cerrahi bir müdahale yapılarak ilişkiye girememe sorunu ortadan kalkar.

Fiziksel olarak görülen etkenler cinsel ilişkiye engel olarak görülürken kısa sürede tedavi edilebiliyor olması büyük avantaj sağlar.

Kadınlarda İlişkiye Girememe Psikolojik Nedenleri

Psikolojik olan etkenlere dayalı kadınlarda cinsel ilişki sorunları en sık görülen nedenler arasındadır. Vajinanın girişinde oluşan istemsiz ve ritmik kasılmalar cinsel ilişkiye girememe sorununu beraberinde getirir.

Kadınlarda psikolojik nedenlere bağlı olarak görülen vajinismus bilinçaltında olan olumsuz düşünceler, korkular ve yaşanmış kötü tecrübelerden kaynaklıdırlar. Fiziki muayenenin yanı sıra psikolojik destek alınması büyük önem taşır. Bu süreçlerde hastalarda yaşam boyu vajinismus ve sonradan kazanılmış vajinismus olarak iki farklı sınıfa ayrılmış hastalık çeşidi görülmesi de mümkündür.

Vajinismus Hastalığının Yaygın Belirtileri

Kadınlarda cinsel ilişkiye girme öncesinde ön sevişme ve haz aşamaları normal ilerlerken ilişki sırasında kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu durum oluşmasıyla ya ilişki olmaz ya da kısmen olabilir ki tüm vücuttaki kasların kasılması da süreçte görülebilir. Kadının bu süreçte korkuları artar ve kendini kontrol edemez bir hal alır. Beraberinde ağlama krizleri, ataklar eşlik edebilir. İlişkiye girememenin en yaygın belirtilerine bakıldığında;

  • Cinsel birleşme sırasında oluşan ağrı ve yanmalar,
  • İlişki yaşaması sonrasında oluşan ağrılar ve kasılmalar
  • Vajinal atrofi oluşumu
  • Cinsel ilişki sırasında bacakların kapanması gibi belirtiler görülebilir.

Bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilen tedavilerle kalıcı çözümler elde edilebilirken terapiler de kişilerin ilişki süreçlerini olumlu yönde etkileyen yöntemler arasında yer alır. Hasta bazlı olan tedavilere ek olarak yardımcı yöntemler kullanılması da vajinismus rahatsızlıkların giderilmesinde son derece yardımcı olur.

Oy Ver

Yorum yapın