Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Mide ekşimesi gün içerisinde yenen yiyecekler ve içecekler başta olmak üzere pek çok yan hastalık mide ekşimesine yol açabilir. İleri boyutta daha ağır bir hastalığın tetikçisi olabilecek kronikleşen mide ekşimeleri bir doktor gözetiminde tedavi edilmelidir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Ağır yağlı, asitli ve midenin hazmedemediği yemekler tüketildiğinde mide ekşimesi görülebilir. Vücutta yaşanan sistematik bir olay olan mide ekşimesi midede bulunan asidinin yemek borusuna tekrar geri çıkış yaparak karın ile göğüs kısmı arasında yanma hissine sebep oluşudur. Sıklıkla yaşanabilen bu problemin belirli belirtileri de bulunur. Giderebilmek için evde alınabilecek önlemlerin dışında sürekli devam eden bir boyuta vardığında hekim kontrolünde ilaçla tedavisi mümkündür.

 • Mide ekşimesi sorunu yaşamamak için öncelikle uyku düzenine dikkat etmek gerekir.
 • Uyumadan yaklaşık 2 ya da 3 saat önce yemek yemeyi bırakmış olmak oldukça önemlidir. Yatmadan önce yenen yemekler midenin ekşimesine sebep olacaktır.
 • Yatış pozisyonu burada oldukça önemlidir.
 • Tek oturuşta ağır yemekler yemek mide ekşimesinin sürekli yaşanmasını tetikleyicidir. Öğün aralıklarını arttırarak yemek miktarını düşürmek burada dengeyi oluşturur.
 • Mide ekşimesinin yaşanmasında ki problemlerden biri de kişinin yediği yiyeceklere karşı hassasiyeti bulunuşudur.
 • Özellikle baharatlı, acılı veya gazlı yiyecekler bazı kişilerin hassaslıklarından kaynaklı olarak tüketiminden dolayı mide ekşimelerine sebep olur.
 • Böyle bir durumda yapılması gerekenler evde eğer bulunuyorsa maden suyu tüketmek mide ekşimesine iyi gelen içeceklerdendir.
 • Bunun yanı sıra içinde herhangi bir alkol veya gaz bulundurmayan ayran tüketilebilir.
 • Süt, muz gibi yiyeceklerde midenin ekşimesini önleyen ve rahatlatan yemeklerdir.

Mide Ekşimesi Belirtileri

Mide ekşimesi belirtileri şikayeti bulunan kişilerin ortak olarak savundukları belli belirtiler bulunur. Mide ekşimesi yaşayan kişilerde oluşan belirtiler şunlardır:

 • Gecelerde uyandıktan sonra şiddetini artıran mide ağrıları
 • Yenen gıdaların ardından yaşanan midede veya yemek borusundaki yanma hissi
 • Midede yaşanan ağrıların gündelik hayattaki hareketlerde daha da şiddetini arttırması
 • Kişinin mide kısmında ve göğüs kısmında hafif şiddetli bir yanma veya ağrı hissetmesi
 • Mide içindeki besin aktivitesini düzenleyen asitli maddelerin midede bulunan acı suyun aralıklarla ağza gelmesi

Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide ekşimesi tedavisi mide ekşimesi sorununu daha ağır bir şekilde yaşayan kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Midede bulunan su hidroklorik asit olarak adlandırılır. Bu su yemek borusuna tekrar çıkıp indiğinde ve bu her yemek yiyişte yaşandığında burası tahriş olmaya başlar. Bu tahriş kendisini yanma hissi ile ortaya koyar. Normal şartlarda yenen gıdalar bu tarz bir tepkiye neden olabilir. Kısa süreli olarak çok şiddetli olmayan bu tarz yanmalar belirli yöntemler ile geçirilebilir. Fakat mide ekşimesi sürekli olarak devam ederse bu ilerleyen süreçte gastrit veya ülser adı verilen mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Mide ekşimesi, mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum, yanma hissi, öne doğru asit yükselmesi ve rahatsızlık hissi gibi belirtilere neden olabilir. Kronik mide ekşimesi, mide içeriğinin yemek borusuna zarar verme potansiyeli taşıyabilir. Bu nedenle, mide ekşimesi şikayetleri dikkate alınmalı ve uzman bir sağlık profesyoneli ile değerlendirilmelidir. Tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet düzenlemeleri veya ilaçlar gibi çeşitli yöntemlerle yönetilebilir. İhmal edilmemesi önemlidir çünkü ciddi durumlarda komplikasyonlara yol açabilir.

Formun Üstü

Oy Ver

Yorum yapın