Kemik Sağlığı İçin Yapılması ve Tüketilmesi Gerekenler

İnsan sağlığı için kemiklerin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Özelliklerde çocuklarda kemik sağlığı çok önemlidir. Erken gelişen kemikler çocukların gelişmesine doğrudan katkı sağlamaktadır. Kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarının yaşanmaması için kemiklerin sağlıklı olması gerekmektedir. Zamanla güçsüzleşen kemikler, daha kolay kırılabiliyor ve hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Bunun için kemik sağlığına özen göstermelisiniz. İşte kemikleri geliştirmek için yapılması gerekenler ve kemikleri geliştiren gıdalar; 

Spor Yapın 

Kemiklerin gelişmesi için oldukça etkili olan yöntemlerden olan spor, hem kemik hem de genel insan sağlığı için oldukça etkili rol üstlenmektedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için spor yapmak çok daha faydalıdır. Yüzme ve koşu gibi sporlar kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Günde 1 saat spor yaparak kemiklerin daha sağlıklı olmasına katkı sağlayabilirsiniz. 

 

Sigara ve Tütün Ürünlerinden Uzak Durun 

Sigara ve tütün ürünleri insan sağlığına ciddi hasarlar vermektedir. Bunlardan bir tanesi de kemik erimesidir. Uzun süreli tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda kemik erimesi görülme riski artmaktadır. Kemik sağlığınızı korumak ve daha sağlıklı olmak için tütün ürünlerinden olabildiğince uzak durmalısınız. 

 

Dengesiz ve Sağlıksız Beslenmeyin 

İnsan sağlığı için beslenme oldukça önemli role sahiptir. Kemik sağlığınız içinde beslenmenize dikkat etmelisiniz. Dengesiz ve sağlıklı olmayan gıdaların tüketilmesinde bünyeniz zayıf kalacak ve yeterince vitamin alınamadığından güçsüz olacaksınız. Özellikle kalsiyum alımına dikkat etmeli ve zararlı gıdalardan kaçınmalısınız. 

 

Günde En Az 2 Litre Su Tüketin 

Spor yapacağınızdan günlük su kaybınız fazla olabilir. Bu durumun önüne geçmek için su tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Su kaybının neden olduğu rahatsızlıkların doğmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz. 

 

Bilgisayar Başında Dik Oturun 

Bilgisayar başında çok fazla zaman geçirenler için bu durum oldukça önemlidir. Bilgisayar başında fazla esnek ve fazla dik olmanız durumunda kemiklerinizde kalıcı şekillenmeler oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için bilgisayarınız göz hizanızda olmalı ve dik bir pozisyonda oturmalısınız. Uzun süre oturduğunuz ve hareketsiz kaldığınız için öğle aralarında omuz egzersizleri ve kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Uzun süreli hareketsiz kaldığınızda kalıcı kamburluk oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için hareketli olmalısınız. 

 

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun 

Fazla kiloların birçok hastalığa davetiye çıkardığından hemen herkes haberdardır. Fazla kilolar birçok hastalığa sebep olduğu gibi kas ve eklem sağlığı içinde oldukça önem taşır. Eklemlerin taşıdığı yük arttıkça eklem ömrü de o kadar azalır. Bu problemi ortadan kaldırmak için fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Fazla kilolarınız yoksa ideal kilonuzu korumalısınız. 

 

Sağlıklı Ayakkabılar Giyin 

Bütün iskeleti taşıdığından ayak sağlığı oldukça önemlidir. Bütün iskeleti taşıyan ayaklar, bir süre sonra yorulacaktır. Ayakların sağlıklı kalması, bütün vücudun sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Ayağınızın yorulmayacağı ve daha sağlıklı olacağı ayakkabılar seçmelisiniz. Kısacası, kemik sağlığınız için yak sağlığınıza olabildiğince dikkat etmelisiniz. 

 

Kemik sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler bu şekildedir. Fakat sadece bunlarla bitmiyor. Kemik sağlığı için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Özellikle kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum ve K vitamini gibi besin değeri yüksek gıdaları tüketmelisiniz.

Kemik Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar; 

Somon 

Somon ve somon gibi yağlı balıklar, kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Somonun içerisindeki omega-3 yağ asitleri, kemik gelişimine doğrudan katkı sağlıyor. Balık yağı tüketiminin en büyük sebebi aslında budur. Özellikle kemik rahatsızlığı olan hastalara balık yağı önerilmektedir. Daha güçlü ve uzun ömürlü kemikler için mutlaka yağlı balıklar tüketmelisiniz. 

 

Süt ve Süt Ürünleri 

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin faydalarından herkesin haberi vardır. Fakat bu gıdaların kemik sağlığına faydaları bir hayli fazla. Süt ve süt ürünlerinin içerisindeki kalsiyumdan dolayı kemikler daha sağlıklı olmaktadır. Günde 1 bardak süt ya da 1 kase yoğurt yiyerek bu faydadan fazlalıkla yararlanabilirsiniz. 

 

Yumurta 

Spor yapanlar ve Fitness yapan bireyler bolca yumurta tüketmektedir. Yumurtanın içerisindeki bol proteinden dolayı kas kütlesi yapımında faydası oldukça büyüktür. Bu faydasının yanı sıra kemik sağlığı içinde onaylanmış faydası vardır. İçerisinde bulunan bol miktarda D vitamini sayesinde kemiklerin daha sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır. Kemik sağlığı için en önemli vitaminlerden bir tanesi D Vitaminidir. Kemik sağlığınız için D vitamini almayı ihlal etmeyin. 

 

C Vitamini 

Kemiklerin yapı taşlarından olan kollajen üretimini artıran C vitamini, kemiklerin ve beden sağlığının en önemli vitaminidir. Birçok sebze ve meyve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle turunçgillerden Portakal, Greyfurt ve Mandalina C vitamini bakımından oldukça zengin gıdalardır. Bu gıdaları tüketerek kemik sağlığınızı olumlu şekilde destekleyebilirsiniz. 

 

Brokoli 

Kemik sağlığı için birçok vitamin ve mineral gereklidir. Bu minerallerden en önemlisi kalsiyumdur. Birçok yeşilliğin içerisinde kalsiyum vardır ancak Brokolinin kalsiyum bakımından zengin olduğu pek bilinmez. Kemik sağlığı için brokolinin önemi birçok kez kanıtlanmıştır. Kalsiyum ihtiyacınızı ve kemik sağlığınızı desteklemek için brokoli tüketebilirsiniz. 

Oy Ver

“Kemik Sağlığı İçin Yapılması ve Tüketilmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın