Sütlü Çay Faydaları

Sütlü çay faydaları içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerden dolayı oldukça fazladır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji sütlü çay sayesinde kolay şekilde alınabilir. Sütlü çay tüketiminden sonra daha enerjik ve zinde hissetmek mümkündür. Gün içerisinde sık şekilde sinirli ve stresli hisseden kişiler sütlü çay tercih ederek daha sakin bir gün geçirebilir. Yatıştırıcı özelliğinin dışında aynı zamanda besleyici özelliği de oldukça fazladır.

Sütlü Çay Nasıl Yapılır?

Sütlü çay sahip olduğu faydaları öğrenildikten sonra sütlü çay nasıl yapılır sorusu merak edilir. Sütlü çay yapımı oldukça kolaydır. Sütlü çay yapabilmek için siyah çay, su ve süt ihtiyaçları olur. Türk kültüründe yer alan çaydan farklı şekilde tüketilen İngiliz kültürü içeceğidir. Dünyanın farklı yerlerinde severek tüketilen sütlü çay oldukça farklı bir lezzete sahiptir. İngilizler tarafından çayın kendi kültürlerini adapte edilmesi yöntem olarak ortaya çıkan sütlü çay aslında çayın asit ve teini oranını azaltmaktır. Amaç daha farklı olunsa da ortaya çıkan yeni hal oldukça sevilir.

Gano Sütlü Çay Faydaları

Gano sütlü çay içerisinde bulunan ganoderma mantarı sayesinde sayısız faydalara sahiptir. Ganoderma mantarı, süt ve siyah çayın mükemmel uyumu olan gano sütlü çay, oldukça pürüzsüz, köpüklü ve kremamsı bir dokuya sahiptir. Farklı bir lezzet olarak ortaya çıkan çay sayesinde keyifli anlar yaşamak mümkündür. Gano sütlü çay faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bakteri ve virüslere karşı etkilere sahiptir,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Anti-aging özelliğine sahiptir,
  • Kanda bulunan oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve cilt üzerinde iyileştirici özelliği bulunur,
  • Toksinlerin vücuttan kolay şekilde atılmasını sağlar,
  • Vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde yardımcıdır.

Sütlü Çay Tarifi

Sütlü çay her ne kadar Türk kültüründe yer alan bir lezzet olmasa da sütlü çay tarifi internet ortamında oldukça sık araştırılan konulardan biridir. Sütlü çay yapımı sırasında ilk olarak bilinen şekilde çay demlenmesi gerekir. Su kaynatıldıktan sonra demlik de siyah çay yapraklarının yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesi gerekir. Çay demlendikten sonra ister demlik içerisine ister bardağı süt eklenebilir. Sütlü çay hazırlamak oldukça kolaydır. Alışılmış çayın dışarısında bir lezzet olsa da farklı tatlar denemek istendiği zaman hızlı şekilde bu tarifi hazırlanabilir. Hazırlanan sütlü çay rengi nedeniyle sütlü kahveyi andırır. Yumuşak içime sahip olan sütlü çay içine eklenen sütten dolayı oldukça hafif bir lezzet sunar.

Sütlü Yeşil Çayın Faydaları

Sütlü çayın sahip olduğu faydalar bilinir, aynı zamanda yeşil çayın sahip olduğu faydalar da oldukça fazladır. İki faydalı içecek bir araya getirilerek çok daha etkili bir metabolizma hızlandırıcı haline getirilir. Yeşil çayın içerisinde bulunan güçlü antioksidanlar ve kafein metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkilidir. İçinde bulunan etken maddeler sayesinde vücut ısı artırılarak metabolizma en kısa sürede hızlanır ve kilo verilmeye başlanır. Yeşil çayın içerisine süt eklendiği zaman çok daha etkili bir yağ yakımı söz konusu olur.

Bitkisel çaylar farklı amaçlar için tercih edilse de özellikle metabolizmayı hızlandırma özellikleri nedeniyle sık şekilde tercih edilir. Sütlü yeşil çayın faydaları vücutta bulunan ödem ve şişkinlik atılmasında oldukça etkilidir. Hızlı şekilde yağ yaktıran bir içecek olduğu için ara öğünlerde tercih edilebilir. Sütlü çay tarifinde olduğu gibi hazırlanması mümkündür. Sütün kaynatıldıktan sonra soğutulması ve ardından içine yeşil çay eklenmesi şeklinde sütlü yeşil çay hazırlanır. Yeşil çay, sütün içinde bekletildikten sonra 20 ile 25 dakika arası demlenmesi gerekir. Süzgeç yardımı ile süzülen çay, tüketilmeye hazırdır.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın