Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Nedir?
Hastalıklar

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Nedir?

KOAH yani kronik obstrüktif akciğer hastalığı sigara kullanılarak zarar görmüş akciğer fonksiyonunu ifade eder.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı nedeniyle enfeksiyona karşı mücadele ederken kilo vermenize sebep olur, kilo vermek hoşunuza gitse de bu hastalıktan dolayı olduğu için sağlıklı değildir.

Bir KOAH hastası, nefes alabilmek gibi temel şeyleri yaparken sağlıklı bir bireye göre beş ila daha fazla kat daha fazla enerji tüketir, bu nedenle, enfeksiyonla başa çıkarken gıdalardan yeterli miktarda enerji alamaz hale gelir. Hastalığın üst düzey evrelerinde, bu nedenle hastalar ölmek üzere olabilir. KOAH’ın getirdiği ciddi kilo azalması, hastaların solunum sıkıntısına ve hastalığa bağlı aşırı yorgunluğa uyum sağlamasını çok daha zor hale getirebilir. Bu sebeple hastaların genel sağlığını ve dayanıklılıklarını iyileştirmek için ideal kilodan fazla bir vücut ağırlığına sahip olmaları önemlidir.

 İki Tür KOAH Vardır:

  1. Kalıcı bronşit, bronş astarının iltihaplanıp kalınlaşmasıdır. Mukus oluşumuna neden olur, bu sebeple hava yolları akciğerlere hava taşımakta zorlanır.
  2. Amfizem, hava keselerinin oksijen taşıyamaması sonucunda nefes darlığı yaşanmasıdır. Bu, akciğerin her iki tarafında bulunan hava keseleri zarar gördüğünde ve büyüme ve kasılma çok yönlülüğünü yitirdiğinde olur.

Çok sayıda hasta, hem kronik bronşit hem de amfizemle ilgili benzer özelliklere sahip semptomlar yaşarlar. İki durumda, akciğer hasarına, nefes darlığına neden olur ve sonuç olarak hava akciğerde kolay ilerleyemez.

KOAH Hastalarında Kilo Kaybına Ne Sebep Olur?

Kolay şeyler için bile olağandan daha fazla enerji yakmak.

Giyinme ve yıkanma gibi sıradan aktivitelerde bile yüksek enerji yakmak kilo kaybına neden olacaktır.

Yemek yemek için bile enerjiye sahip olmamak.

KOAH’ın hayat kalitesini düşürmesi, hastanın psikolojisini etkileyerek yemeğe olan ilgisini azaltabilir.

KOAH Semptomları Nelerdir?

KOAH, tedavi edilmediğinde geri döndürülemez bir hastalık haline gelir. Ciddi KOAH’lı bireyler çok hareketsiz kalırlar ve sonunda akciğer işlevsiz hale gelir. KOAH semptomları aşağıdakilerdir:

  • Nefes darlığı
  • Geçmeyen öksürük
  • Balgam
  • Hırıltı
  • Solunum yolu hastalıkları

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Risk Faktörleri ve Tedavisi Nasıldır?

Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı (KOAH), pasif içicilik ve toksinlere maruz kalma ile de ortaya çıkabilir. Bronkodilatörler, kortikosteriod ile solunan ve anti-enfeksiyon ilaçlar ile tedavi edilir.

KOAH İçin Risk Faktörleri

KOAH, çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki bireyleri etkilemektedir ve KOAH dünyada önemli ölüm nedenidir. Risk faktörleri
şunları içerir:

Sigara içmek – KOAH’ın 1 numaralı nedeni (hastaların yüzde 80 ila 90’ı sürekli sigara içiyor)

Pasif içicilik

İş yerinde kimyasallara maruz kalmak

Doktorlar, hava yollarının gevşemesine ve açılmasına yardımcı olan ilaçlar reçete eder. Devam eden nefes darlığı için oksijen tedavisi uygulanabilir.

KOAH’ın neden olduğu akciğer hasarı geri döndürülemez olduğunda bile, ilaçlar sayesinde yan etkilerle baş edilebilir ve hastalığın seyri hafifletilebilir. Nefes darlığından kurtulmak aynı zamanda KOAH’lı hastalarda efor direncini ve hayat kalitesini artırır.

Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak çok önemlidir. Fazla kiloluysanız, bu kilo nefes almayı çok daha zorlaştırır. Ayrıca, sigara içiyorsanız, sigara içmeyi tamamen bırakın.

Bir cevap yazın