Nadir Görülen Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları bazı durumlarda oldukça riskli ve sık görülen hastalıklar arasında yer alır. Nadir görülen kadın hastalıkları  çoğu zaman risk grupları arasında bulunabilir. Bu hastalıklara yakalanma riskleri düşük olsa da belirtileri ve tedavileri hakkında bilinçli olunması kadın sağlığı açısından büyük önem taşır.

Uterus Sarkomu

Uterus yani rahim sarkomu rahim kanserlerinde ender görülen bir türdür. Rahim duvarındaki kas ve dokularda yer alan bir kanser türü olarak karşımıza çıkar. Kötü huylu olarak seyreden Uterus sarkomu hastalığı miyom ameliyatı, patolojik inceleme ya da ameliyatla alınan bir parçanın incelenmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Tanı konmasının ardından onkolojik bir tedavi yapılsa bile tekrarlama eğilimi yüksek olan bir kanser türü olarak nadir görülen kadın hastalıkları arasındadır.

Genital Bölge Dışında Oluşan Çikolata Kistleri

Rahim iç tabakasında belirlenemeyen bir nedenden çikolata kistleri görülebilir. Bu yerleşmenin dışında kalın bağırsaklarda, burunda ve sezaryen dikişleri üzerinde görülen çikolata kistleri nadir görülen kadın hastalıkları arasında yer alır. Adet dönemlerinde belirtiler veren çikolata kistlerinin ameliyatla yerleştiği bölgeden alınması ve çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavisi mümkündür.

Fetüs İçinde Fetüs Görülmesi

Fetüs içinde fetüs görülmesi özellikle ikiz gebeliklerde rastlanan nadir bir kadın hastalığıdır. Gebelik iki tane bebekle başlayarak bir tanesinin gelişimin durup canlılığını yitirmesiyle karşılaşılabilir. Bebek doğmadan farkına varılmaması durumunda bebek tek olarak dünyaya gelir. Çoğu zaman ilerleyen dönemlerde karında bir kitle oluşması durumunda görüntüleme yöntemi kullanılarak hayatını kaybeden bebeğin kalıntıları fark edilebilir. Bu sağlık sorununun belirtileri az olup tedavi aşamasında mutlaka kitlenin çıkarılması gerekmektedir.

Mol Gebeliği

Üzüm gebeliği denilen mol gebelik nadir görülen bir kadın hastalığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak gebeliğin sağlıklı gelişemediği ve rahim için çok miktarda şişmiş baloncukla dolduğu anormal gebeliktir. Döllenme sırasında içeriye iki sperm girmesi gerçekleşmesi halinde genetik bilgiler yok olur ve sonucunda fetüse ait bir yapı oluşmadan şişmiş baloncuklarla meydana gelen bir anormal gebelik oluşur.

Mol gebelik sağlık sorununa genelde uzak doğu ülkelerinde rastlanırken vajinal bir kanama görülmesi belirtileri arasında yer alır. Ultrasonda gebelik kesesi görülmez ve mol tanısı konmasının ardından mutlaka gebeliğin beklenmeden sonlandırılması gereklidir.

Liken Sklerozis

Bir cilt hastalığı olan Liken Sklerozis dış genital bölgede görülen nadir kadın hastalıkları arasındadır. En sık orta yaşlarda olan kadınlarda görülen bu rahatsızlık dış genital bölgede inatçı kaşıntı ve küçük beyaz alanlar şeklinde belirti verir.

Nadir görülen bu cilt hastalığında bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesi söz konusu olup kaşıntılar uykudan uyandıracak düzeyde şiddetli olur. Genital bölgede ağrı ve idrar yaparken yanma oluşabilir. Deri kanseri geliştirme riskleri oluşturabileceğinden mutlaka uzun süreli bir kortizon tedavisi yaptırılmalıdır.

Oy Ver

Yorum yapın