Radyasyon Etkisi Gündelik Hayatta Karşılaştığımız Tehlikeler - Sağlık List

Radyasyon Etkisi Gündelik Hayatta Karşılaştığımız Tehlikeler

Radyasyon etkisi sonucunda vücutta çeşitli değişiklikler meydana gelebilir. İnsanların sağlığı için de kullanılabilen radyasyonun yanlış kullanımı sonucunda insan vücudu için tehlikeli olabileceği bilinir.

Radyasyon Etkisi Nedir?

Radyasyon etkisi hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle radyosunun ne anlama geldiğini bilinmesi gerekir. Radyasyon ışınım anlamına gelir ve elektromanyetik dalgalar ile enerji yayılımının yapılması olarak açıklanabilir.

Elektronik dalgalar ile enerji yayılımının sağlanmasında kullanılan radyasyon alfa beta gama ışınları ile birlikte çalışır. Radyasyonda bulunan alfa beta gama ışınları insan vücudunda ciddi zararlar verebileceği gibi ölümcül etkilerin ortaya çıkmasına da neden olabilir. Özellikle uzayda bulunan bu elektromanyetik ışınlara maruz kalınması durumunda ölümcül bazı etkilerin ortaya çıktığı bilinir.

Radyasyonun Zararları

Radyasyonun içerisinde bulunan ışınların insan vücuduna zararlı olduğu bilinir. Radyasyonun seviyesinin büyük veya küçük olmasına bağlı olmaksızın insan vücuduna birçok zararı vardır. Radyasyon etkisi kısa süre içerisinde kendini göstermeye başlar ve vücut tarafından radyasyona bazı tepkiler verilir. Vücudun herhangi bir yerinin radyasyona maruz kalması durumunda tüm vücuda radyasyon yayılır. Vücut tarafından radyasyona karşı direnç oluşturulmaya çalışılsa da bunu mümkün olmadığı bilinmelidir.

Radyasyonun kısa süre içerisinde insan vücuduna olumsuz şekilde etki ettiği bilinir. Radyasyonun insan vücuduna zararları şu şekilde açıklanabilir:

 • Radyasyonun zararları arasında ilk sırada deride kızarıklık ve kaşıntı meydana getirmesi gösterilebilir
 • Radyasyon sonucunda ülserasyon da ortaya çıkabilir
 • Radyasyonun sonucunda üreme hücrelerinde çeşitli zararlar da meydana gelebilir
 • Radyasyona maruz kalan kişilerin gözünde katarakt oluştuğu da bilinir
 • Yoğun radyasyona maruz kalınması durumunda kişilerde ciddi saç dökülmeleri ile karşılaşılabilir
 • Radyasyonun bir diğer etkisi ise mide bulantısı ve ishaldir

Yukarıda ele alınan belirtiler vücudun radyasyona maruz kalması sonucunda ortaya çıkabilir. Radyasyonun şiddetine bağlı olarak insan vücudunda farklı etkiler görülebilir. Radyasyonu vücuda vermiş olduğu en büyük zarar ise kanser hücrelerine neden olmasıdır. Radyasyona çok fazla maruz kalan kişilerin kanser ve bunun sonucunda ölümcül bazı hastalıklara yakalanabilmesi mümkündür.

Radyasyondan Nasıl Korunulur?

Radyasyon etkisi arasında ishal gibi küçük belirtiler olabileceği gibi kansere yakalanma gibi ciddi problemler de gösterilebilir. Radyasyonun vücuda olan olumsuz etkilerinden korunabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Radyasyondan korunmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Elektronik cihazların radyasyon yaydığı bilindiği için uykuya dalmadan önce bulunan odadaki tüm elektronik cihazların fişlerinin çekilmesi gerekir
 • Saç kurutma makinesinin çok fazla kullanılmaması da radyasyona maruz kalmamak için oldukça önemlidir
 • Ev içerisindeki elektronik cihazların kullanılmadığı durumlarda kapatılması ve fişinin çekilmesi gerekir
 • Radyasyonun özellikle hamile olan bireylere daha büyük ve etkileri olduğu bilinir. Bu nedenle hamile olan kişilerin hastanelerde radyasyon kullanılarak çekim yapılan alanlardan uzak durması gerekir
 • Cep telefonu veya bilgisayar ile çok fazla vakit geçirmemek de oldukça önemlidir
 • Gün içerisinde cep telefonu ile çok fazla konuşması gereken kişiler konuşurken arada telefonu diğer kulaklarına almalıdır

Vücuttaki Radyasyon Nasıl Atılır?

Radyasyon etkisi ölümcül olabileceğinden kişilerin radyasyona maruz kaldıktan sonra bu radyasyonu vücuttan nasıl atabileceğini merak ettiği bilinir. Radyasyona maruz kalan kişilerin bazı yiyecekleri tüketilmesi vücutta bulunan radyasyonu minimuma indirebilecektir. Vücutta bulunan radyasyonun atılabilmesi için yapılması gerekenler şöyle açıklanabilir:

 • Radyasyona maruz kalan kişilerin yeşil çay tüketmesi radyasyona karşı korunmalarını sağlayacaktır
 • Yeşil çaya ek olarak yoğurt tüketimi de radyasyona iyi gelmektedir
 • Radyasyona karşı iyi gelen meyveler arasında gösterilen böğürtlen çilek ve üzüm gibi meyvelerin radyasyonunun etkilerine karşı korunmak için tüketilmesi önerilir
 • Radyasyona maruz kalan kişilerin yoğurt tüketimine ağırlık göstermeleri de önerilir
 • Evdeki radyasyonunu minimuma indirilebilmesi için kaktüs kullanımı önerilir. Evlerde kaktüs kullanılması sayesinde radyasyonu emen kaktüsün evdeki kişilerin radyasyona daha az maruz kalmasını sağlayacağı bilinir
Oy Ver

Yorum yapın