Safran Çayı Faydaları

Safran çayı faydaları neler sorusu özellikle rengi, lezzeti ve kokusu ile öne çıkan bu çaydan içmeyi düşünenler için merak ediliyor. Safran, İran gibi ülkelerde altın ile eşdeğer tutulmaktadır. Çünkü safran sağlık açısından çok değerli bir bitkidir. Bu yüzden farklı ülkelerin mutfaklarında pek çok yemek yapımında da safrana yer verilir. Safran, çay olarak da tüketilebilen bir bitki olduğundan sunduğu şifa özelliklerinden yararlanmak için çayını kolay şekilde hazırlayabilirsiniz.

Güçlü Antioksidan Özellikler

Safran çayı faydaları için ilk olarak güçlü antioksidan özellikler öne çıkıyor. Bu sayede hücrelerin deformasyona uğramasına yönelik güçlü etkiler gösterebiliyor. Hücre yenilenmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olduğu için pek çok hastalığın da gelişimini engelleyebiliyor. Ayrıca yine antikanseroen maddeler içerdiği için bağışıklık sisteminde bulunan antikorların artmasını sağlayarak kötü hücrelerin mutasyona uğramasını da engelleyebiliyor.

Kilo Verme Sürecinde Destekleyici

Safran çayı faydaları düzenli kilo vermek isteyenleri de etkiliyor. Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde vücutta yağlanmaya yol açacak bakterilerin arındırılmasında destek sağlamaktadır. Bu bakımdan sadece kilo vermek isteyenler için değil aynı zamanda obezite olmamak isteyenler tarafından da tüketilebilir.

Sinir Hastalıklarına Karşı İyileştirici

Safran çayı faydaları arasında sinir hastalıklarına karşı da iyileştirici özellikler öne çıkıyor. Özellikle günümüzde strese dayalı olarak pek çok sorun görüldüğünden günlük 1 adet safran çayı tüketimi sinirlerin yatışmasında ve kişinin kendisini daha dingin hissetmesinde yararlı olabiliyor. İştah açıcı özelliği sayesinde de beslenme düzeninde aksaklık olan kişilerin daha rahat beslenmelerini de sağlayabiliyor.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Etkili

Karaciğerde dış etmenlere ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak görülebilen yağlanmaya karşı da tedavi edici özellikleriyle önemli katkılar sunar. Bu durum ayrıca çeşitli cilt hastalıklarına karşı da iyi gelmektedir. Karaciğer kaynaklı olarak yaşanabilecek sivilce ve akne türünden sorunları önemli ölçüde azaltmaktadır. Ciltteki yağlanmayı da engelleyebildiği için sağlıklı bir cilt görünümünün oluşması için önemli katkıda bulunur.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Safran çayı faydaları arasında gözler için de sunduğu yararlar önemli bir yer tutuyor. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak gözdeki görme yetisi için önemli olan sarı nokta güçsüz olmaya başlar. Bu durum ise görme bozukluklarına sebep olabilir. Fakat düzenli olarak tüketilen safran çayı gözde meydana gelebilecek hastalıkların riskini düşürmek için etkili olabilir.

Safran Çayı Nasıl Demlenir?

Safran çayı demlemek için aktardan alınan kurutulmuş haldeki safranı kaynamış haldeki suyun içine eklemeniz yeterli olacaktır. Diğer çaylara göre safran biraz daha geç demlenmektedir. Bu yüzden yaklaşık 30 dakika çayın demlenmesini beklemelisiniz. Sonrasında ise süzgeçten geçirerek bardağa boşaltabilirsiniz. Daha pratik demleme için demlik yerine french press de kullanabilirsiniz.

Safran Çayını Kimler Tüketebilir?

Safran çayı faydaları açısından önemli bir çay olsa da hamileler için olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu yüzden gebelerin kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları önerilir. Aynı zamanda yine etken maddeleri yüzünden ilaç tüketimi sonrasında da tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Özellikle ilacın içindeki maddeler sebebiyle zehirlenme gibi durumlara yol açabilir. Astım hastalarının da yine safran çayı tüketmemesi önerilir. Safran çayı güçlü özellikleri itibariyle çok aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir. Aşırı şekilde tüketildiğinde damar ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu yüzden safran çayını günlük en az 1 bardak veya 3-4 günde 1 bardak olacak şekilde tüketmek daha yararlı sonuçlar doğuracaktır. Çocukların da düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmez. Özellikle küçük çocuklar için olumsuz sonuçlar doğurabilecek yan etkiler oluşturabilir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın