Sağlıklı Yaşlanmanın Anahtarı: Telomerler ve Yaşlanma Süreci

Sağlıklı yaşlanma herkesin hayali olan bir durumdur. Yaşlanma sürecinde kişilerin doku ve organlarında meydana gidebilecek hastalıklara minimuma indirilebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Telomer Nedir?

Telomer DNA’yı çeşitli hasarlardan korumak için kromozom uçlarında bulunan kapakların adıdır. Küçük kapaklar yaşlanma hızı üzerinde sağlamış oldukları etkiler nedeniyle oldukça önemlidir. Telomer uzunluğu ile yaşlanma süreci arasında bir bağlantı bulunduğundan telomerlerin kısalması sonucunda yaşlılık problemleri ile daha kısa sürede karşılaşılabilir.

Telomer uzunluğu ile yaşlanma arasında bir ilişki bulunduğundan kaliteli bir yaşam için telomer uzunluğunun korunması gerekir. Telomer uzunluğu üzerinde gerçekleştirilen kontrol sayesinde yaşlanma daha sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilir.

Beslenme

Sağlıklı yaşlanma ve telomer uzunluğunu artırılabilmesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta beslenmedir. Sağlıklı şekilde beslenen kişilerin yaşlanma sürecini daha sağlıklı şekilde atlattığı bilinmektedir. Özellikle paketli ve işlenmiş gıdaları çok fazla tüketen kişilerin yaşlanma sürecinde ciddi problemlerle karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Daha sağlıklı yaşlanabilmek için kişilerin dikkat etmesi gereken nokta Akdeniz tipi beslenmeye özen göstermeleridir.

Akdeniz tipi beslenme sayesinde vücutta bulunan telomerlerin uzunluğunda artış amaçlanır. Telomer uzunluğunun artması için kişilerin dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir. Daha sağlıklı şekilde yaşlanmak isteyen kişilerin sebze meyve ve baklagilin ağırlıklı olarak beslenmeleri gerekir. Bu besinler hem daha sağlıklı şekilde yaşlanmasını sağlayacak hem de telomer uzunluğunun artmasına olanak sağlayacaktır. Telomer içeren besinlerin tüketilmesini sağlayan bireylerin b vitamini c vitamini ve e vitaminini de düzenli şekilde tüketmeleri gerekir.

Sağlıklı Yaşlanmanın Anahtarı: Telomerler ve Yaşlanma Süreci
Sağlıklı Yaşlanmanın Anahtarı: Telomerler ve Yaşlanma Süreci

Meditasyon

Sağlıklı yaşlanma için sinir ve stresten uzak durulması gerekir. Sinir ve stresten uzak durabilmek ve yaşam kalitesini artırabilmek için kişilerin meditasyon yapmaları önerilir. Meditasyon yaparak kişilerin daha sağlıklı şekilde yaşlanacakları söylenir. Hem bireysel refahını arttırmak isteyen hem de telomerin sağlığını olumlu yönde arttırmak isteyen kişiler meditasyon yapmaya ağırlık gösterebilirler. Meditasyona ek olarak yoga yapılması sayesinde de daha sağlıklı şekilde yaşlanabilmek ve telomer uzunluğunun artırılabilmesini sağlayabilmek mümkündür.

Düzenli Egzersiz

Sağlıklı yaşlanma ve telomer uzunluğunun sağlığı için dikkat edilmesi gereken bilgiler önemli nokta ise düzenli egzersizin yapılmasıdır. Düzenli şekilde yapılan egzersizler sayesinde vücutta meydana gelebilecek stres ile başa çıkabilmek mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda fiziksel hareketliliği düzenli olan kişilerin telomer uzunluğunun daha fazla olduğu açıklanmıştır. Bu nedenle egzersiz yapan kişilerin daha uzun telomerlere ve dolayısıyla daha sağlıklı bir yaşlılık sürecine sahip olduğu görülmüştür.

Düzenli Uyku

Daha sağlıklı şekilde yaşlanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta ise uyku kalitesidir. Uyku hem vücut sağlığı hem de zihin sağlığı için oldukça önemlidir. Uyku yoksunluğunun ortadan kaldırılabilmesi ve daha sağlıklı şekilde uyuyabilmek için uyutulan ortama da dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Biyolojik saatin daha doğru şekilde işleyebilmesi için ve vücudun ihtiyaç duymuş olduğu hormonu alabilmesi için düzenli şekilde uyunması gerekir. Düzenli şekilde uyuyan kişilerin daha sağlıklı şekilde yaşlandığı ve telomer uzunluğunun daha fazla olduğu bilinir.

Stres Yönetimi

Sağlıklı yaşlanma için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise stres yönetimidir. Stres yönetiminin doğru şekilde yapılmaması aşırı stres altında yaşanması durumunda kişilerin daha erken yaşlandığı görülmüştür. Stres yönetimi sonucunda hem DNA’da çeşitli hasarlar meydana gelmekte hem de telomer kısalığı ortaya çıkmaktadır. Telomer kısalığının ortadan kaldırılabilmesi için kişilerin stres yönetimini doğru şekilde yapması ve aşırı stres altındaki işlerde çalışmaması öneridir.

Stres yönetiminin gerçekleştirilebilmesi için kişilerin meditasyon yapması önerilir kendi yaşam tarzını iyileştirme yoluna gitmeleri de önerilir. Günlük olarak meditasyon veya yoga pratiklerini gerçekleştiren kişilerin stresle daha kolay başa çıkabildiği görülmüştür. Daha sağlıklı şekilde yaşlanmak isteyen kişilerin beslenmelerinden uykusuna kadar pek çok kritere dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Oy Ver

Yorum yapın