Limonun Faydaları ve Besin Değeri

Bol miktarda C vitamini içermesiyle bilinen limon, çok güçlü doğal bir antibiyotiktir. Mevsimsel hastalıklarda limonun gücünden faydalanılır ve hastalık süreci daha kolay atlatılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren enzimler içerir. Vücut direncini arttırır ve serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Limonun içerisinde bulunan antioksidan sayesinde tümör ve lezyon gibi oluşumlar engellenir. Lif yapısı sayesinde böbrek taş oluşumuna karşı direnç gösterir. Vücuttaki iltihaplarla savaşır ve içerdiği potasyum sayesinde hücreleri güçlendirir. Bunların yanı sıra saç ve cilt konusunda sayısız faydası bulunur.

Limon Nedir?

Doğada en güçlü C vitamini kaynağı olarak bilinir. Bilimsel adı “Citrus” olarak belirlenmiş fakat anavatanı bilinmiyor. İlk ortaya çıkışı Antalya’da görülmüş ve günümüzde ticareti en çok yapılan şifalı besinlerden biri haline gelmiştir.

Limon, ılıman iklimlerde yetişmeye elverişlidir. Odunsu gövde üzerinde beyaz çiçekli bir ağaçta yetişir. Yapraklarında uçucu yağlar bulunur ve kokusunu yayar. Bu yağ toplanarak kozmetik ürün ve tütsü üretiminde kullanılabilir.

Limonun Besin İçeriği

Limon çok iyi bir potasyum doğal kaynağıdır. Su ve şekerlerin meydana getirdiği karbonhidratlardan meydana gelir. Diyette kullanılan sağlıklı pektin lifi içerir. Limonda bulunan lifin yarısından fazlası pektinden meydana gelir. Çok az yağ ve protein bulunduran limon, bol miktarda sitrik asit içerir. İnsan sağlığını dış etkenlere karşı korumaya yarayan antioksidanları bünyesinde barındırır.

Limonun İnsan Sağlığına Faydaları

Sabahları içilen limonlu suyun faydaları saymakla bitecek gibi değil. Sabah uyandıktan sonra bir bardak limonlu su içmek, kendiniz için yapacağınız en iyi şey olur. Güne kahveyle başlayanlardansanız, kahveyi biraz ileri saatlere sarkıtmanızı öneririz.

İnme Riskini Azaltabilir

Limon tüketimi özellikle kadınlarda iskemik inme riskini azaltabilir. Kandaki düşük C vitamini seviyeleri, özellikle aşırı kilolu ve yüksek tansiyonu olan kişilerde inme riskini arttırır. Bu seviyeyi dengelemek için limon en iyi yardımcıdır.

Kansere Karşı Savaşır

Pankreas kanseri, mide kanseri, cilt kanseri ve akciğer kanserinin ilerlemesini yavaşlatır. Limonun içindeki lif pektin, kolon kanseri ve meme kanserinin büyümesini yavaşlatabilir. Ek olarak, düzenli olarak büyük miktarlarda C vitamini tüketimi de oksidatif stresi önlemek için harika bir içeriktir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Limonun içindeki pektin bağışıklık sistemini harekete geçirir. B6 vitamini vücutta üretilmezken, limon bu içeriği sayesinde üretimi sağlar. Aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunun sağlıklı çalışması için gereklidir ve kronik hastalıkları önleyebilir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Limonun içindeki çözünür lif pektin, bağırsakları harekete geçirir. İçerdiği doğal asitler hazımsızlığı önlemeye yardımcı olur. Bağırsaklardaki iyi bakterileri koruyarak sindirim sistemine büyük katkı da bulunur. Sindirim sorunu yaşayanlar her gün limonlu su içebilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Limon iyi miktarda magnezyum içeren bir besindir. Kan damarlarını genişleterek kan akışının daha iyi olmasını sağlar. Bu sayede kalp daha iyi kan pompalar ve olası kalp krizi riskleri minimuma iner. Limon, kalp ve damar sağlığı için mucizevi bir besindir.

Her Gün Limonlu Su Tüketmenin Faydası

Her gün düzenli olarak limonata içmek karaciğerdeki sindirim enzimlerini harekete geçirir ve kandaki oksijen durumunu düzenler. Limonun içindeki hidroklorik asit sindirime yardımcı olur. 1 bardak limonata içmek düzenli olarak sindirimi düzenleyebilir ve gutu azaltabilir.

İki taze limon alın. Tercihinize göre ince dilimler veya kalın dilimler halinde parçalara ayırın. Dilimlerin yarısını kenara ayırın geri kalanının suyunu sıkın. Ardından geriye kalan tüm dilimleri ve limon suyunu su şişenize koyun. Suyu bu şekilde tüketerek hayatınız için sağlıklı bir adım atmış olursunuz.

Oy Ver

“Limonun Faydaları ve Besin Değeri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın