Bergamot Aromalı Çay Faydaları

Ülkemizde genellikle Adana, Mersin ve Hatay illerinde yetiştirilen bergamot dünya genelinde en çok Hindistan ülkesinde yetiştirilmektedir. Günümüzde pek çok insanın sahip olduğu stres bozukluğu hastalığına son derece iyi gelen bu bitkinin pek çok farklı hastalığa da çözüm olduğu bilinmektedir. Saymakla bitmeyen bergamot aromalı çay faydaları açısından bir diğer unsur ise kalp hastalığına iyi gelmesidir. Kalp ritmini dengeleyen bu çayın günümüzde kalp hastaları tarafından da sıklıkla tüketildiği bilinmektedir.

Bergamot aromalı çayların diğer faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Grip hastalığına iyi gelir.
  • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Kanser hücrelerinin büyümemesine destek olur.
  • Stresi azaltır.

Tüm bu faydaların yanında bergamot aromalı çayın çok sık tüketildiğinde uyku bozukluğunu beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı kullanıcıların bergamot aromalı çayı günde iki tüketimi geçmeyecek şekilde almaları tavsiye edilir.

Bergamot Aromalı Çay Kilo Aldırır Mı?

Bergamot aromalı çay faydaları konusunda en öne çıkan başlıklardan bir tanesi metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmasıdır. Bu sebepten dolayı bergamot aromalı çay tüketen kullanıcıların kolaylıkla kilo verdiği bilinmektedir. Fakat bu çayın belirlenen miktarlardan fazla tüketildiğinde uyku bozukluğu gibi unsurları beraberinde getirdiği bilinmektedir. Dolayısıyla kilo vermek isteyen tüketicilerin bergamot aromalı çayı günde iki tüketimi geçmeyecek şekilde tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bergamot Kokusu Neye İyi Gelir?

Günümüzde yapılan araştırmalara göre bergamot kokusunun serotonin ve dopamin salınımını arttırdığı gözlemlenmektedir. Bu hormonların bilinen en temel özelliği stresi ve kaygıyı azaltırken mutluluğu arttırmasıdır. Özellikle yorucu iş hayatına sahip kişilerin ve öğrencilerin bu çayı tüketerek hayatlarını daha etkin ve verimli sürdürebilmesi mümkündür.  Bu çay aynı zamanda anksiyete hastaları için de oldukça rahatlatıcı ve faydalı bir çaydır. Bu sebepten dolayı anksiyete hastaları için de bergamot aromalı çaylar tavsiye edilmektedir.

Bergamot Çayı Tansiyonu Düşürür Mü?

Günümüzde en yaygın hastalıklardan bir tanesi de tansiyon hastalığıdır. Tansiyon hastalığının pek çok farklı sebebi vardır. Bunlardan en bilineni stresli bir yaşam sürmektir. Bergamot aromalı çay faydaları konusunda en çok üzerinde durulan konulardan bir tanesi olan stresi azaltma unsuru burada da ön plana çıkmaktadır. Tüketici için serotonin ve dopamin salgılanmasına yardımcı olan bergamot çayı aynı zamanda tansiyonun da düşmesine yardımcı olmaktadır.

Bergamot Çayının Yan Etkileri?

Bergamot aromalı çay faydaları yanında yan etkileri de bulunmaktadır. Bunlardan günümüzde en sık rastlananı uyku bozukluğudur. Günde iki tüketimi geçen kullanıcıların uykusuzluk yaşadığı bilinmektedir. Aynı zamanda çok sık bergamot aromalı çay tüketen kadınlarda rahim kasılmaları ve adet düzensizliği de tespit edilmiştir. Uzmanlar genellikle bir hafta düzenli tüketimin ardından bir hafta ara verilerek bu çayın tüketilmesini uygun görmektedir.

Bergamot Aromalı Çay Nasıl Hazırlanır?

Ülkemizde en sık tüketilen sıcak içecek olan çay türlerinden pek çok faydası bulunan bergamot aromalı çay tıpkı diğer çay ürünleri gibi sıcak suda demlenerek hazırlanmaktadır. Bergamot aromalı çayın hazırlanışı şu şekildedir;

Bir demlik su kaynatılır.

Kaynamış olan suya 2 kaşık kadar bergamot yaprağı eklenir.

Eklenen bergamot yaprağı demlenene kadar kaynatılır.

Demlenen bergamot aromalı çay 5 dakika süresince bekletilir.

Hazır hale gelen bergamot aromalı çay servis edilir.

Bergamot bitkisinin yaprakları, kabuğu ve tohumu olmak üzere 3 ayrı bölgesinden çay yapılabilmektedir. Bu bitkinin bölgelerinin her biri için ilave edilen ölçek aynıdır. Ancak her bölgenin demlenme süresi farklılık gösterebilmektedir. Bergamot aromalı çayın demlendiği ise renginden anlaşılabilmektedir.

4.6/5 - Oy verildi.

Yorum yapın