Emziren Anneler Adet Düzensizliği

Emziren anneler ya da doğum yapan annelerde adet gecikmeleri ve düzensizliklerin yaşanması beklenen bir durumdur. Bu durumun ne süreyle devam edeceği belirli olmayarak birkaç ay sonrasında adet kanamaları başlayabilir. Hiç emzirmeyen ya da az emziren annelerde doğumdan sonraki 3. Ayda kanama görülmesi beklenir.

Adet kanamalarının ne zaman geleceği ya da düzensizliklerin ne zaman son bulacağına dair en önemli işaret emzirme deneyimleridir. Emziren annelerin emzirmeyen annelere göre düzensizlikleri daha uzun sürede son bulur. Doğum yapan kadınlarda ortalama 3 ay içerisinde adet kanaması görülebilirken emziren annelerde bu süre biraz daha uzama gösterebilir. Emzirme tamamen bitmesi durumunda adet düzensizlikleri ve adet kanamaları normal düzenine geri dönecektir.

Kadınlarda emzirme dönemlerinde adet gecikmesi yaşanması nadir bir şekilde de olsa gebe kalmasına da işaret edebilir. Bu nedenle mutlaka yeni doğum yapılmış ve emzirme döneminde olmaya güvenilmeden korunma yöntemleri uygulanmalıdır.

Emziren Annelerde Adet Düzensizliği Nedenleri

Hamilelik dönemleri ve doğumdan sonra çoğu kadında adet düzensizlikleri görülebilir. Özellikle adet kanamalarının düzensiz bir şekilde seyretmesi emzirme dönemleriyle ilişkili olup emziren annelerde daha uzun süre düzensizlik yaşanır.

Emzirme sürdükçe yeni anne adaylarında adet düzensizlikleri devam eder. Emzirmeye devam ettikçe prolaktin hormonun salgılanması üreme hormonlarını baskılar ve bu durumda yumurta üretimi olmaz. Yumurta üretimi olmaması halinde de adet kanaması başlayamaz ve düzensizlikler oluşur.

Doğum Sonrası Görülen İlk Adet

Annelerin doğumdan sonra görecekleri ilk adet nasıl ve ne zaman gelecek oldukça merak edilen bir konudur. Özellikle doğum yapılmasından sonra gelen ilk adet kanaması kesik kesik bir şekilde birkaç günde tamamlanan bir kanama şeklindedir. Kan miktarı normal adet kanamalarına göre daha az olarak seyreder.

Emziren Annelerde Adet Kanaması Ne Zaman Başlar?

Doğum sonrasında ve emzirme süreci boyunca adet kanamalarının ne zaman başlayacağı ya da düzensizliklerin ne zaman son bulacağı merak edilir. Normal şartlarda doğumdan sonra 6-8 hafta arasında adet görülmesi gerekir. Emziren annelerde hormonların bu süreçte baskılanmasından dolayı bu süre uzayarak 10-12 hafta kadar olabilir. Adet kanaması normal şartlarda başlamasıyla hemen düzene oturmayabilir. Belirli bir süre geçmesi gereklidir ve bu düzensizliklerin normal olduğu unutulmamalıdır.

Emziren Anneler Ne Zaman Adet Kanaması İçin Doktora Gitmelidir?

Doğumdan sonra annelerde oluşan bir lohusalık süreci bulunur ve bu süre genel olarak 6-8 hafta arasında devam eder. Psikolojik ve bedenen yıpratıcı bir süre olmasından dolayı mutlaka bu süre sonunda uzman hekimlere jinekolojik bir muayene yaptırılmalıdır. Adet düzensizlikleri genelde 1 yılı geçmesi durumunda ya da uzun süreli adetler görülmesi halinde mutlaka hekime muayene olunması gerekmektedir. Emzirme sürecinde de yüksek derecede bir kanama görülürse uzman hekimlerin bilgilendirilmesi önemlidir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın