Mate Çayı Faydaları

Mate çayı Güney Afrika’da geleneksel bir içecek olarak tüketilir. Aynı zamanda son yıllarda dünyada da çok popüler hale gelmeye başlamıştır. Bu çayı ünlü yapan özellikleri kahvenin güçlü etkisi, çayın sağlıklı yönleri ve çikolatanın tadını bir arada barındırmasıdır. Bu çay Yağmur Ormanlarında endemik olarak bulunan Ilex paraguariensis bitkisinin yapraklarının kurutulması ile elde edilir.

Geleneksel bir çay olan Mate çayı faydaları şu şekildedir;

Vücutta Enerjiyi Arttırıcı Etkisi Vardır

Mate çayı içeriğinde çok yüksek oranda kafein bulunur. Kahveden daha az ancak çaydan daha fazla kafein oranı vardır.  Bu sayede vücutta enerji seviyesini arttırıcı etkisi bulunur. Aynı zamanda beyindeki bazı molekül seviyelerini etkileyerek odaklanmanın güçlenmesini sağlar.

Fiziksel Performansın Yükselmesini Sağlar

Mate çayı düzenli tüketimde fiziksel performansı yükseltir. Öncelikle yorgunluğu azaltır ve kas kasılmalarına karşı etkilidir. Bu özellikleri sayesinde spor performansının artmasına olanak tanır. Antrenman öncesi tüketildiğinde özellikle son anlarda gerekli olan enerjiyi korumanıza yardımcı olur.

Enfeksiyonlara Karşı Koruyucu Etki Gösterir

Mate çayı faydaları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etki de bulunuyor.  Bu çay özellikle mantar, parazit ve bakterilere bağlı enfeksiyonları önlemede etki gösterir.  Düzenli olarak tüketilirse mide krampı ve ishale yol açan bir bakteri olan E.Coli’yi devre dışı bırakmada etkili olur.  Aynı zamanda pullanan cilt ve deri döküntülerine yol açan Malassezia Furfur mantarının büyümesine engel olur.

Kilo Kaybını Destekler

Mate çayı düzenli içildiğinde iştah azaltıcı etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde diyet yapan kişilerde kilo kaybını destekler. Aynı zamanda bu çayın metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi de bulunur.  Bu sayede vücutta daha fazla yağ yakılmasını sağlar. Bu sayede daha fazla kilo verebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

Mate çayı bileşenleri arasında anti-enflamatuar özellikleri olan saponinler bulunmaktadır. Aynı zamanda az oranda olsa da C ve E vitamini, selenyum ve çinko barındırır.  Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyebilir ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürmektedir

Mate çayı faydaları arasında kan şekeri seviyelerini düşürme de vardır. Bu çay kan şekerini düşürme yanında diyabete bağlı komplikasyonları da azaltır.  Aynı zamanda insülin direnci karşısında da etkili bir çaydır.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltmaktadır

Mate çayı içinde kafeoil türevleri ile polifenoller bulunur. Bu antioksidanlar vücudun kalp hastalıkları riskine karşı korunmasını sağlar.  Kolesterol düşürmesi,  antioksidanlar barındırması ve anti-enflamatuar özellikleri ile vücudun kalp hastalıkları karşısında direncini güçlendirir.

Oy Ver

Yorum yapın