Rooibos Çayının Faydaları - Sağlık List

Rooibos Çayının Faydaları

Rooibos çayı Güney Afrika’da çok popüler bir çay türüdür. Son yıllarda insanlar arasında yeşil ve siyah çay kafein barındırdığı için tercih edilmemeye başladı. Bu iki çay türüne benzer lezzeti ile Rooibos çayı kafein barındırmadığı için daha popüler hale geldi.  Düzenli olarak tüketildiğinde kanser, kalp problemleri gibi birçok duruma karşı etkili olabilecek bir çaydır.

İşte Rooibos Çayının Faydaları;

Diyette Kilo Kaybını Destekler

Diyet yapan kişiler için çay tüketimi çok sınırlı olur. Genellikle çayların kalori miktarı diyet listesine girmelerine engel olur. Ancak Rooibos çayı 2-4 arası kaloriye sahiptir. Bu nedenle diyetlerde kilo kaybını destekleyen bir üründür.

Cildinizin Daha İyi Görünmesini Sağlar

Rooibos çayı özellikle kimyasal peelinglerde çok sık kullanılan hidroksi asit bileşenini barındırır. Bu sayede cilt bakımına önem veren kişilerin tüketebileceği bir çaydır. Düzenli tüketimde vücuttaki kırışıklıkların azalmasında etkilidir. Aynı zamanda barındırdığı süoeroksit dismutaz ile yaşlanma karşıtı etki gösterir.  Ek olarak cildinizin genç görünmesini sağlayacak yeni sağlıklı cilt hücreleri üretimini de destekler.

Ağrı Azaltıcı Etkisi Vardır

Rooibos çayı faydaları arasında ağrıyı azaltıcı etki de bulunur. Bu çay anti-enflamatuar özellikleri sayesinde yapısında antioksidanlar barındırmaktadır.  Aynı zamanda çayın içeriğinde bulunan anti-spazmodik bileşenler vücutta potasyum iyonlarının aktif hale gelmesini sağlar. Bu sayede mide krampı ve yoğun karın ağrısı şikayetlerini hafifletir.

Kemik Gelişimini Destekler

Rooibos çayı içeriğinde kalsiyum, manganez ve florür tarzında birçok mineral bulunmaktadır. Bu mineraller vücuttaki kemiklerin güçlü olmasını sağlar. Güçlü kemik oluşumu yanı sıra kemiklerin gelişimini de destekler.

Sindirimi Kolaylaştırıcı Etkisi Bulunur

Rooibos çayı sindirim sorunlarında önerilen bir çaydır. Bu çayı düzenli olarak tüketirseniz vücutta sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.  Aynı zamanda quercetin, orientin ve vitexin gibi bileşenleri sayesinde sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Mide rahatsızlıkları ve ishal gibi problemleri ortadan kaldırmada etkilidir.

Diyabeti Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Düzenli olarak Rooibos çayı tüketenlerde diyabet kontrol altına alınabilir ve tip 2 diyabet başlangıcı da önlenebilir. Bu çayda bulunan polifenoller kan şekeri seviyelerini düzenler. İnsülin direncini azaltarak vücudun rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda diyabete bağlı semptomları da kontrol altında tutar.

Kalp Sağlığını Korumada Etkidir

Rooibos çayının faydaları arasında kalp sağlığını koruma da vardır. Bu çayın düzenli tüketimi kan dolaşımını düzenler. Aynı zamanda hiper tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak dolaşım sistemini kontrol altına alır. Rahatlayıcı etkisi sayesinde kan damarlarının açılmasını yardım eder ve kötü kolesterolü düşürme ve plak birikimini engelleme etkileri ile kalp sağlığını destekler.

Oy Ver

Yorum yapın