Türkiye`de Genel Olarak İmplant Fiyatları Ne Kadar? - Sağlık List

Türkiye`de Genel Olarak İmplant Fiyatları Ne Kadar?

Ağızda 1 ya da daha fazla diş kaybı yaşayan hastalara uygulanan Protez diş uygulamasına implant adı verilmektedir. Doğal dişe en yakın görünümü bu yöntem sağlamaktadır. Çünkü bu tarzda olan dişler diğer dişlerden hiçbir destek almaz, bunun için implant diş fiyatları doğal dişler de olduğu gibi gücünü çene kemiğinden aldığı için değişkendir. İmplant diş uygulamalarında önce diş eti açılarak çene kemiği içinde bir delik açılmaktadır. Bu delik diş kökünün sığacağı şekilde olmak zorundadır. Tedaviyle açılan diş kökünün üstündeki diş eti kısmı tekrar kapatılır ve implantın çene kemiğine kaynaması beklenir. Bu işlemlerden önce çene kemiğinin güçlü olup olmadığına bakılır. Eğer ki çene kemiği güçlü değil ise ilk olarak çene kemiğinin güçlendirilmesi gerekir. Böyle bir işlem içinde ekstradan 2-3 aya ihtiyaç vardır. Aslında çok kolay olan bu yöntem yüksek mühendislik ve tıp bilgisi gerektiren bir işlemdir. 

Tedavi olan hastalar açısından baktığımız zaman birkaç seansta yeni dişlere kavuşmaktadırlar. Olayın teknik kısmı çok daha karışıktır. Hastanın herhangi bir hastalığının olup olmadığı implant diş fiyatları türleri, boyutu, tasarımı ve uygulanması gibi birçok işlemden geçmektedir. Bu işlemlerin uygulanması için uzmanlık ve deneyim gerekmektedir. Bundan dolayı kısa sürede değil uzan bir süre zarfında yapılmaktadır.

İmplant diş fiyatları diğer tedavi yöntemlerine bakıldığı zaman ucuz olduğu görülmektedir. Dolgu, kanal, köprü takma gibi diş tedavilerinin çok daha kısa süren tedavi olduğundan dolayı yani; tedaviler diş ihtiyacınızı kısa bir süre karşılar. Dolgunuzu yeni yaptırmış olsanız bile dolgu kısa süre içerisinde düşebilir. Kısa vadede işinizi gören bir yöntemdir dolgu yöntemi. Bunun aksine implant dişlerin ömrü en az 30 yıldır. Hatta bakımlar ve ağız gargaraları yapıldığında bu süre biraz daha uzun hale gelmektedir. Bu yüzden implant fiyatları her zaman diğer diş tedavilerine göre daha ucuz ve uzun vadeli yatırımdır. İlk başta yaptırırken biraz pahalı gelebilir fakat bu dişleri çok uzun bir vadede kullanacağınızı düşündüğünüz zaman çok pahalı olmadığını anlayabilirsiniz. Stabil, sağlıklı ve doğal bir dişe 30 yıl sahip olacaksınız. Bu açıdan bakıldığı zaman fiyatları oldukça makuldür.

İmplant uygulamasını yaptırırken fiyat konusunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar hastanın durumu, çene yapısı, kullanılacak malzemenin kalitesi, implantların türü ve şekli doktorun ve tedavi göreceğiniz diş hekiminin tecrübesi muayene göreceğiniz yerin fiziksel şartları ve konumu birde implant tedavisinin süreci bunun gibi birçok etken fiyatları etkilemektedir. Deneyimli bir doktor ile bu işlemi sadece kursunda görmüş bir doktorun alacağı fiyat aynı olmamalıdır.  Hijyenik bir ortamda yapılması gereken bu işlem hayati önem taşımaktadır. Eğer doktorunuz ve tedavi göreceğiniz yeri dikkatli seçmezseniz çok ciddi sağlık durumları ile karşı karşıya kalacağınızı bilmelisiniz. Planlamanın da iyi yapılması gerekmektedir. Az sayıda diş tedavisi yaptırmak gerekmektedir. Hastalar çoğunluk ile mümkün olan en az diş tedavisi ile problemlerinin çözülmesini tercih etmelidirler.

Kliniğin bulunduğu şehirde fiyatları etkileyen bir diğer önemli faktörler arasındadır. Büyük bir şehide daha çok doktor bulunduğu için rekabet artar ve buda fiyatlara olumlu yansır. Bu duruma etken bir diğer konu ise oluşacak rekabet ortamından dolayı herke işlerini düzgün ve kalite çerçevesinde yapmak zorunda kalacaktır. Ama küçük illerimizde bu tedavi yöntemini seçmeye kalkarsanız fiyat oldukça artacak ve daha büyük fiyatlarla karşı karşıya kalacaksınız. Ayrıca bir rekabet ortamı olmadığından dolayı işini iyi yapmak zorunda olmayan bir doktorla da karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu sebep den dolayı implant fiyatları Türkiye’nin her bölgesinde farklı farklıdır.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın