Vitamin ve Minerallerin Vücutta Bilinmeyen Görevleri - Sağlık List

Vitamin ve Minerallerin Vücutta Bilinmeyen Görevleri

Vitamin ve mineraller vücudun ihtiyaç duymuş olduğu besin gruplarıdır. Dengeli ve düzenli beslenmek isteyen kişiler hem vitaminleri hem de mineralleri düzenli şekilde almalıdır. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitaminlerin ve minerallerin alınması sayesinde vücudun daha sağlıklı şekilde çalışabilmesi mümkün olacaktır.

Vitamin ve Mineraller:

A Vitamininin Görevleri

Vitamin ve mineraller farklı etkileri ile bilinirler. Vücutta bulunan a vitamininin bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde etkili olduğu bilinirken üreme sistemlerinin daha sağlıklı şekilde çalışabilmesi için de kullanılabilmesi mümkündür. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu minerallerin hangi faaliyetleri yerine getirebildiğini tespit edilmesinin ardından bu vitaminlerin alınması sağlanmalıdır. Vücutta a vitamini eksikliği bulunması sonucunda gözlerde kuruluk ve solunum alımı sırasında zorlanma gibi problemlerle karşılaşabilmek mümkündür.

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu a vitamininin alınması sayesinde vücudun kansere karşı korunabilmesi ve yaşlanmanın geciktirilebilmesi mümkündür. A vitamini bulunan balık süt yumurta gibi ürünlerin tüketilmesi sayesinde göz sağlığının korunabilmesinden solunum sisteminin doğru şekilde çalışmasına kadar pek çok fayda elde edebilmek mümkündür.

D Vitamininin Görevleri

Vitamin ve mineraller doğru şekildeki tüketildiği takdirde vücuda faydalı olan besin gruplarıdır. D vitamini vücudun en fazla ihtiyaç duymuş olduğu vitamin grupları arasında yer alır. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu demir vitaminin alınması sayesinde kalsiyum metabolizmasının dengelenebilmesi mümkün olacaktır.

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu d vitamininin düzenli şekilde alınması sayesinde ayrıca kalsiyum ve kemik yapısının daha güçlü olabilmesi mümkün hale gelecektir. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu d vitamininin alınabilmesi için kişilerin güneş ışığına maruz kalması ve balık yağı tüketmesi önerilir.

Kalsiyumun Görevleri

Vitamin ve mineraller içerisinde yer alan kalsiyum vücuda sağlamış olduğu etkiler ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu kalsiyum mineralinin alınması sayesinde kemiklerin ve dişlerin daha sağlıklı çalışabilmesi mümkündür. Ayrıca kalsiyum mineralinin tüketilmesi durumunda kaslarda meydana gelecek kasılma hareketinin artış gösterebilmesi de mümkündür.

Mineraller grubu içerisinde yer alan kalsiyum süt ve süt ürünleri içerisinde bulunur. Süt ve süt ürünlerinin yeterli şekilde tüketilmesi durumunda hem daha sağlıklı kemiklere sahip olabilmek hem de kanın pıhtılaşmasını sağlayabilmek mümkün olacaktır.

Demir Minerali

Mineraller grubu içerisinde yer alan bir diğer mineral ise demirdir. Demir mineralinin her insanın vücudunda 3 ile 5 gram arasında bulunması gerekir. Vücutta bulunan 3 ile 5 gram arasındaki bu demir vücut için hayati bir öneme sahiptir. Vücutta bulunan demir minerali sayesinde kırmızı kan hücrelerinin dolaşım sağlayabilmesi ve oksijen taşınabilmesi mümkün olacaktır.

Demir minerali alımı sayesinde kişilerin hücrelerinde bulunan karbondioksitin akciğerlere ulaştırılması da sağlanabilir. Demir minerali almak isteyen kişilerin et yumurta ve yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak tüketmesi önerilir. Et yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerin düzenli şekilde tüketilmesi sayesinde hem daha sağlıklı vücuda sahip olabilmek hem de vücuduna ihtiyaç duymuş olduğu demir mineralini alabilmek mümkün olacaktır.

Flor Minerali

Vitamin ve mineraller vücutta depolanabileceği gibi düzenli olarak alınması gereken besin grupları olarak da açıklanabilir. Vücuduna ihtiyaç duymuş olduğu mineraller arasında önemli bir yere sahip olan mineral ise flor mineralidir. Flor minerali sayesinde daha sağlıklı dişlere sahip olabilmek ve diş çürümesinin önüne geçebilmek mümkün olacaktır. Flor genellikle çay ve deniz ürünleri içerisinde yer alır. Flor mineralinin doğru şekilde alınması durumunda kişilerin hem daha sağlıklı dişlere hem de daha sağlıklı kemiklere sahip olacağı görülmüştür.

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitaminlerin ve minerallerin alınması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca yaşlanma sürecinde meydana gelen etkilerin minimuma indirilmesi ve daha sağlıklı bir ruh haline sahip olunabilmesi için de vücudun ihtiyaç duymuş olduğu tüm vitaminlerin ve minerallerin dengeli şekilde alınması gerekir.

Oy Ver

Yorum yapın