Chai Çayı Faydaları - Sağlık List

Chai Çayı Faydaları

Chai çayı faydaları açısından geleneksel tıp içinde yüzyıllardır kullanılıyor. Hindistan kökenli olan bu çay özellikle geleneksel Doğu tıbbında iyileştirici özellikleri itibariyle kendisine yer etmiş durumda. Lezzetiyle de hoş bir için sunan bu çayın sağlığınız için pek çok yararı bulunuyor. Chai çayı genel olarak son zamanlarda zengin baharatlara sahip olan çayların da genel bir adını almış durumda.

Bu çayın en ayırt edici özelliği tadı ve kokusuyla öne çıkmasıdır. İçinde siyah çay, zencefil ve diğer baharatlar bulunur. Bu baharatlar arasında tarçın, karabiber, karanfil, kakule yer alır. Dolayısıyla içindeki zengin tatlar bakımından chai çayı sağlık açısından önemli faydalar sunar.

Chai Çayının İçindeki Baharatları Faydası

Chai çayı faydaları açısından içinde yer alan baharatlar ile önemli katkılar sunar. Bu baharatların genel faydaları şu şekildedir;

 • Zencefil: Sindirimi geliştirerek mide ülselerinin yönetilmesine, soğuk algınlığına ve grip belirtilerine karşı koruma sunarak kan dolaşımını da uyarır. Aynı zamanda romatizmal ve artrit hastalıklara yol açan iltihaplara karşı da yine güçlü etkisi ile öne çıkar. Karaciğer fonksiyonlarının da artmasını sağlayarak kan kolesterolünün düşmesinde destekleyici olur.
 • Tarçın: LDL kolesterolü düşmesi ve Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerlerinin düzenlenmesinde etkilidir. Mantar enfeksiyonlarıyla da mücadele için etkili sonuçlar gösterir. Ağızdan gelen kötü kokuların giderilmesi için de etkili olur.
 • Kakule: İştahı arttırmak ve sindirim sorunlarını çözmek için etkili sonuçlar verir. Aynı zamanda idrar yolu sistemi için yararlarıyla birlikte böbrek temizleyici olarak da kabul edilir.
 • Karanfil: Antibakteriyel özellikleri ile birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.
 • Karabiber: Güçlü bir antioksidan olduğu için cildin yenilenmesinde etkilidir. Ayrıca öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi durumların etkisini azaltmak için de etki gösterir.

Chai çayı da bu baharatları içerdiği için kullanımda önemli yararlar sunar.

Gribe Karşı Etkilidir

Chai çayı faydaları arasında öncelikle grip ve soğuk algınlığına iyi gelmesi öne çıkıyor. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı soğuk algınlığına neden olan virüsler ile savaşmakta başarılıdır. Aynı zamanda boğaz ağrısını da hafifleterek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Sindirim Sistemini Destekler

Chai çayı yararları arasında sindirim sistemine sunduğu katkılar da öne çıkıyor. Siyah çay ve baharatların karışımı olduğundan chai çayı aşırı mide asidini çözme konusunda başarılıdır. Bu da sindirim kolaylaşmasına ve daha kolay şekilde yenilenlerin hazmedilmesine yardımcı olur. Özellikle şişkinlik gibi sorunların da giderilmesinde etkili olur.

Cildin Yenilenmesine Destek Sunar

Chai çayı içindeki baharatlar sebebiyle farklı antioksidanları içerir. Bu sayede antioksidan açısından zenginliği sebebiyle serbest radikallerin hücrelere vereceği zararı etkilemekte oldukça başarılıdır. Özellikle kateşin miktarı diğer tüm çaylara göre en yüksek seviyededir. Bu sayede de hücrelerin hasara karşı korunmasında ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının artması için doğru sonuçlar verir. Ayrıca vücuttaki iltihaplar ile savaşmakta, bakteriler ile mücadele etmekte ve yine bu güçlü özellikleri ile toksinlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücutta biriken toksinlerin de atılmasını sağlayarak daha sağlıklı bir cilt görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

Chai Çayı Nasıl Hazırlanır?

Chai çayı demleme diğer çaylara göre biraz farklıdır. Hazır olarak chai çayı karışımları satılmaktadır. Dilerseniz bu hazır olanları tercih edebilirsiniz. Ancak kendiniz de baharatları bir araya getirerek kendi tarifinizi yapabilirsiniz. Bu durumda;

 • 1 bardak süt
 • 2 çay kaşığı siyah veya yeşil çay
 • 4 çay kaşığı esmer şeker
 • 6 adet karabiber
 • 1 parça zencefil
 • 6 adet kakule
 • 6 adet rezene tohumu
 • 12 adet karanfil
 • 1 çubuk tarçın
 • 7 bardak su

Baharatları su ile ortalama 5 dakika boyunca kaynatın ve sonrasında çayı ekleyin. Çayı ekledikten sonra 5 dakika daha kaynatın ve tekrar demlemeye bırakın. Son olarak şeker ve sütü ekleyerek servis edebilirsiniz.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın